Notowania

Przejdź na
kryzys w polsce
30.10.2009 09:42

NBP opublikował prognozy inflacji

W tym roku będzie to 3,4 proc., w przyszłym 1,5 proc., a za dwa lata - 2,1 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

W tym roku będzie to 3,4 proc., w przyszłym 1,5 proc., a za dwa lata - 2,1 procent - wynika z _ Raportu o inflacji _ Narodowego Banku Polskiego.

Według nowej projekcji, cel inflacyjny zostanie osiągnięty na początku 2010 roku - dokument z czerwca przewidywał, że stanie się to w połowie roku. Inflacja konsumencka wyniosła we wrześniu 3,4 procent wobec 3,7 procent w sierpniu.

W _ Raporcie _ podkreślono, że na tempo wzrostu cen konsumenta w nadchodzącym roku w istotnym stopniu wpłynie obniżające się tempo wzrostu cen żywności i nośników energii, do czego przyczyni się umacnianie kursu złotego i brak wyraźnego trendu wzrostowego cen surowców energetycznych i rolnych na rynkach światowych.

Według centralnej ścieżki projekcji, ceny żywności wzrosną w tym roku o 3,8 procent, w 2010 roku spadną o 1,7 procent, zaś w 2011 roku ponownie wzrosną o 1,8 procent. W ubiegłym roku wzrost cen żywności wyniósł w tym ujęciu 6,1 procent.

Według tych założeń, ceny nośników energii zwiększą się w tym roku o 5,5 procent, by w latach 2010-2011 zwolnić odpowiednio do: 1,9 i 0,6 procent. W ubiegłym roku ich wzrost wyniósł 8,4 procent - podał NBP.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: kryzys w polsce, nbp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, kryzys, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz