Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Neumann: Szpitale komercyjne wejdą w ustawę

0
Podziel się:

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zdradza szczegóły nowej ustawy.

Neumann: Szpitale komercyjne wejdą w ustawę
(Wojciech Strozyk/Reporter)
bECGuQMR

Możliwość udzielania przez szpitale komercyjnych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia zostanie wpisana do przygotowywanego projektu ustawy - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Neumann, który był jednym z gości konferencji naukowej w Uczelni Łazarskiego pod hasłem _ Optymalny model organizacji systemu ochrony zdrowia _, przedstawił planowane przez resort zmiany dotyczące m.in. Narodowego Funduszu Zdrowia i szpitali klinicznych.

_ - Zapowiadany przez nas projekt ustawy o szpitalach klinicznych jest obecnie w uzgodnieniach wewnętrznych, a w czerwcu powinien trafić do uzgodnień zewnętrznych _ - zapowiedział wiceminister. Jak dodał, resort proponuje m.in. zapis, że jedna uczelnia może prowadzić jedną spółkę prowadzącą szpital lub kilka szpitali.

bECGuQMT

Ponadto, w projekcie mają znaleźć się zapisy gwarantujące w szpitalach klinicznych odpowiednią liczbę łóżek z różnych specjalizacji, tak aby mogli tam szkolić się rezydenci. _ - Szpitale kliniczne różnią się od innych tym, że na ich bazie kształcą się lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i inne zawody medyczne _ - zaznaczył.

Wiceminister zapowiedział, że w proponowanych przepisach znajdzie się też zapis dotyczący wszystkich szpitali, niezależnie od struktury organizacyjnej, jasno mówiący o tym, że szpitale mogą udzielać świadczeń komercyjnych poza kontraktem z NFZ. Dodał, że zmiana ta znajdzie się w ustawie o działalności leczniczej. _ - Chcemy to dobrze opisać, aby nie zostawić wątpliwości, kiedy i jak można prowadzić działalność komercyjną poza Narodowym Funduszem Zdrowia, opisując też gwarancje dla tych pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń opłacanych przez NFZ _ - dodał.

Jak mówił, obecnie jest to teoretycznie możliwe, jednak wielu właścicieli szpitali ma wątpliwości i nie wykorzystuje potencjału swoich placówek w obawie przed sankcjami.

Ponadto Neumann przypomniał, że toczą się rozmowy z ekspertami dotyczące przedstawionych przez resort planów dotyczących decentralizacji NFZ, tworzenia regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego, a także wprowadzenia systemu dodatkowych ubezpieczeń. - _ Ubezpieczenia dodatkowe to szansa na lepsze wykorzystanie środków, które już dziś trafiają do systemu ochrony zdrowia z prywatnych kieszeni pacjentów _ - podkreślił.

bECGuQMZ

Przedstawione w marcu plany ministerstwa dotyczące reformy NFZ przewidują m.in. większą niezależność oddziałów regionalnych NFZ. Ministerstwo Zdrowia chce także zlikwidować warszawską centralę NFZ i powołać odrębny urząd, który zajmie się wyceną świadczeń zdrowotnych i oceną ich jakości. To samorządy mają decydować o kształtowaniu regionalnej polityki zdrowotnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska się starzeje. Oto zatrważające skutki _ Polska jest już krajem bardzo starym w ujęciu demograficznym i taka sytuacja ma swoje odzwierciedlenie w wydatkach Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę zdrowotną _
Decentralizacja NFZ. Ma być otwarty i wydajny NFZ ma być bardziej otwarty dla pacjentów i bardziej wydajny.
bECGuQNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)