Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Neumann: To nie jest dobry moment na reformy w NFZ

0
Podziel się:

- Prowadzimy analizy i konsultacje, ale obecnie w ochronie zdrowia jest zbyt mało pieniędzy - podkreśla zdrowia Sławomir Neumann.

Neumann: To nie jest dobry moment na reformy w NFZ
(Wojciech Strozyk/Reporter)
bEEIWFYR

Nie wycofujemy się z reformy NFZ, prowadzimy analizy i konsultacje, ale obecnie w ochronie zdrowia jest zbyt mało pieniędzy, to nie jest dobry moment na radykalne działania - podkreślił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że reforma NFZ obejmie m.in. likwidację centrali Funduszu, przekazanie kompetencji i samodzielności wojewódzkim oddziałom oraz powołanie Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości. Samorządy mają tworzyć regionalne mapy potrzeb zdrowotnych i lokalnych priorytetów - to na ich podstawie miałyby być podpisywane umowy ze świadczeniodawcami.

_ - Każda zmiana wymaga znacznych środków, a z prognoz wynika, że w 2014 r. nie będzie więcej pieniędzy w ochronie zdrowia, daje się odczuć spowolnienie gospodarcze. Nie chcemy wprowadzać reformy bez pieniędzy, bo ona natychmiast się zawali, to jeden z powodów, dla których przedłużamy prace _ - powiedział Neumann.

bEEIWFYT

Dodał, że MZ prowadzi analizy i dokonuje pewnych modyfikacji. _ Opracowujemy przykładowe mapy potrzeb zdrowotnych dla jednego z województw, tak by mogły być wzorem dla innych. Mapy potrzeb zdrowotnych są jednym z kluczowych założeń ustawy dot. NFZ. Nie chcemy przedstawiać jej projektu przed zakończeniem prac analitycznych _ - podkreślił wiceminister zdrowia.

Zapewnił, że MZ nie wstrzymało prac nad wprowadzeniem dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnychubezpieczeń zdrowotnych. Zapowiedział, że w styczniu ma zostać zaprezentowany projekt ustawy w tej sprawie.

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że rozporządzenia koszykowe są już gotowe i przyjęte przez kierownictwo resortu. _ Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową w ochronie zdrowia nie wprowadziliśmy większych zmian. Nie podnieśliśmy standardów, nie zwiększaliśmy liczby lekarzy, pielęgniarek, czy sprzętu wymaganego na oddziałach. Część procedur szpitalnych przesunęliśmy na chirurgię jednodniową i do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Daje to znaczące oszczędności i zwiększa liczbę zabiegów, a tym samym ułatwia pacjentom dostęp do leczenia bez konieczności hospitalizacji _ - powiedział Neumann.

Przypomniał także, że w tym roku NFZ nie będzie przeprowadzał nowych konkursów, a umowy ze świadczeniodawcami zostaną aneksowane na 2014 r. na warunkach z 2013 r. Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która dotyczy tej kwestii.

bEEIWFYZ
bEEIWFZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)