Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

0
Podziel się:

Mimo apeli lekarzy lekarzy i rodziców, cięcia dotkną ciężko chore dzieci.

NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej. Proponuje obniżenie o 30 procent stawek za opiekę nad ciężko chorymi pacjentami, podłączonymi do respiratorów, i pozbawienie pacjentów rehabilitacji.

Mimo apeli lekarzy lekarzy i rodziców, cięcia dotkną ciężko chore dzieci. Nie zgadza się na to Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej i rozważa rezygnację z podpisania kontraktów. W centrali NFZ trwa spotkanie w tej sprawie.

Doktor Robert Suchanke, szef Związku, mówi, że Fundusz chce zakwalifikować więcej chorych na wentylację inwazyjną. Chory wówczas jest podłączony do respiratora poprzez otwór w tchawicy.

Doktor Suchanke tłumaczy, że wentylacja nieinwazyjna przy użyciu różnego rodzaju masek to osiągnięcie współczesnej medycyny i jak najwięcej osób powinno z niej korzystać. Chorzy wówczas inaczej funkcjonują w codziennym życiu.

Lekarz dodaje, że chorzy, którym wentylacja przysługuje do 8 godzin, mają być pozbawieni rehabilitacji. Tymczasem jest ona bardzo ważna, na przykład, w początkowym stadium stwardnienia rozsianego, bo opóźnia rozwój choroby.

W Polsce dwa i pół tysiąca osób korzysta w domu z wentylacji mechanicznej, czyli jest podłączonych do respiratorów. Są to chorzy między innymi na zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, zwłóknienie płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy deformację klatki piersiowej lub z urazami wielonarządowymi. Wiele osób dzięki domowej wentylacji stara się prowadzić normalne życie.

Dotychczas Fundusz przeznaczał na domową wentylację chorych 130 milionów złotych, zmiany mają dać 15 milionów oszczędności.
Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)