Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

Fot. BeyzaSultanDURNA/iStockphoto

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej. Proponuje obniżenie o 30 procent stawek za opiekę nad ciężko chorymi pacjentami, podłączonymi do respiratorów, i pozbawienie pacjentów rehabilitacji.

Mimo apeli lekarzy lekarzy i rodziców, cięcia dotkną ciężko chore dzieci. Nie zgadza się na to Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej i rozważa rezygnację z podpisania kontraktów. W centrali NFZ trwa spotkanie w tej sprawie.

Doktor Robert Suchanke, szef Związku, mówi, że Fundusz chce zakwalifikować więcej chorych na wentylację inwazyjną. Chory wówczas jest podłączony do respiratora poprzez otwór w tchawicy.

Doktor Suchanke tłumaczy, że wentylacja nieinwazyjna przy użyciu różnego rodzaju masek to osiągnięcie współczesnej medycyny i jak najwięcej osób powinno z niej korzystać. Chorzy wówczas inaczej funkcjonują w codziennym życiu.

Lekarz dodaje, że chorzy, którym wentylacja przysługuje do 8 godzin, mają być pozbawieni rehabilitacji. Tymczasem jest ona bardzo ważna, na przykład, w początkowym stadium stwardnienia rozsianego, bo opóźnia rozwój choroby.

W Polsce dwa i pół tysiąca osób korzysta w domu z wentylacji mechanicznej, czyli jest podłączonych do respiratorów. Są to chorzy między innymi na zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, zwłóknienie płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy deformację klatki piersiowej lub z urazami wielonarządowymi. Wiele osób dzięki domowej wentylacji stara się prowadzić normalne życie.

Dotychczas Fundusz przeznaczał na domową wentylację chorych 130 milionów złotych, zmiany mają dać 15 milionów oszczędności.
Czytaj więcej w Money.pl

nfz, limity, cięcia, ciężko chorzy
NFZ
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mz123
193.111.147.* 2014-01-22 10:36
Należy zlikwidować NFZ i powrócić do ogólnego finansowania służby zdrowia. Nie mogą punkty i pieniądze decydować o tym czy kogoś leczyć!!!!!!
Poza tym czemu prywatuzują szpitale ze sprzętem państwowym? Kto za to zapłaci?
Prorok666
88.199.5.* 2014-01-21 15:20
Patrząc na dzisiejszą "opiekuńczą politykę państwa" dochodzę do wniosku, ze niejaki pan Adolf H.... był bardzo humanitarny bo tych, którzy mu nie pasowali do ideii porostu OTWARCIE likwidował w czy popierał go cały świat (przecież opór zaczął się dopiero gdy chciał cały świat dla siebie) a dzisiajsza polityka p-Osłów z wiejskiej jest taka, żeby gnoić chorych, emerytów i rencistów czyli wszytkich najbiedniejszych Polaków a gdy będą zgnojeni już tak, że nie dadzą rady to sami się powieszą albo wytrują i to "hunaitarne podejście państwa opiekuńczego" A teraz możecie mnie zamknąć, przynajmniej tam będę miał większą stawkę żywieniową niż w szpitalu i lekarz też będzie darmowy i na leki nie stracę bo dadzą za darmo....
wierszykowiec
91.193.208.* 2014-01-21 14:36
Palec pod budkę,
Bo za minutkę
Zamykam budkę.
Budka zamknięta,
Nie ma pacjenta,
Limity mamy -
Nie pomagamy.

Odliczanie do leczenia,
Kto nie zdąży, ten umiera!
Zobacz więcej komentarzy (12)