Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ zaoszczędził, bo nie chodzimy do lekarza

0
Podziel się:

Niemal co trzeci z nas nie był w ubiegłym roku u lekarza w publicznej przychodni.

NFZ zaoszczędził, bo nie chodzimy do lekarza
(DNY59/CC/iStockphoto)

Niemal co trzeci z nas nie był w ubiegłym roku u lekarza w publicznej przychodni. Dzięki temu wystarcza pieniędzy na drogie terapie.

Narodowy Fundusz Zdrowia zbadał, ile kosztowali go poszczególni pacjenci w 2009 roku. Leczenie 5 procent chorych pochłonęło 57 procent budżetu Funduszu - czytamy w _ Gazecie Wyborczej _. Ci pacjenci w ubiegłym roku byli leczeni w szpitalach - przeszli operacje bądź terapie onkologiczne. W tej grupie jest 200 chorych, którzy kosztowali NFZ ponad 250 tysięcy złotych każdy.

Były też przypadki, w których Fundusz wydał znacznie więcej. Na terapię młodego pacjenta z chorobą Hurlera, która jest rzadkim schorzeniem genetycznym NFZ wydał tylko w ciągu jednego roku 1 milion 380 tysięcy złotych. Na innego - z genetyczną chorobą - 1 milion 250 tysięcy złotych. W obu tych przypadkach najwięcej kosztowały leki.

NFZ nie zdołałby płacić tyle za leczenie pojedynczych chorych, gdyby nie to, że na trzy czwarte z 37,5 miliona ubezpieczonych wydaje niewiele lub nic. Bo niemal co trzeci ubezpieczony Polak w ogóle nie korzystał z publicznej służby zdrowia w 2009 roku. A leczenie wielu z tych, którzy choć raz byli u publicznego lekarza, kosztowało tylko 40 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

Raporty Money.pl
*Kreatywna księgowość NFZ odbije się na pacjentach * Narodowy Fundusz ) Zdrowia w przyszłym roku wyda na leczenie niespełna 56,3 miliarda złotych. To o blisko miliard mniej niż w 2009 roku. Wbrew zapowiedziom Ewy Kopacz, że wydatki na pacjentów nie zmniejszą się, na większość procedur ministerstwo przewidziało mniej środków.
*Dziura w budżecie NFZ urosła przez cenę żyta * Budżet NFZ na 2010 rok ma być o co najmniej 1,3 mld złotych mniejszy od tegorocznego. Spadek tłumaczony jest rosnącym bezrobociem i malejącą liczbą składek zdrowotnych. Okazuje się, że spora część tej dziury spowodowana jest spadkiem cen żyta. Z tego powodu do kasy NFZ w przyszłym roku nie trafi ponad 600 mln złotych.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Polacy nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z ankiet
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)