Notowania

nfz
23.01.2010 14:30

NFZ znalazł brakujące 1,3 mld złotych

Dziurę pomoże załatać nowy przelicznik składki zdrowotnej rolników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Składka zdrowotna rolników będzie naliczana od najniższego wynagrodzenia, a nie od ceny kwintala żyta, jak jest obecnie. *Projekt zakładający takie zmiany *przyjęto w piątek w resorcie zdrowia.

_ - Wczoraj przyjęliśmy nowy przelicznik dotacji, która będzie przekazywana z KRUS-u do Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt zakłada, by cena kwintala żyta nie była podstawą, od której naliczamy dotację, ale najniższe wynagrodzenie _ - poinformowała minister Ewa Kopacz (_ na zdjęciu _) w RMF FM.

Według niej, jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez rząd i będzie zgoda parlamentu, w NFZ będzie więcej pieniędzy, _ przynajmniej o tyle, ile zabrakło, czyli o 1,3 mld zł _ - zaznaczyła.

W czwartek wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował, że plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2010 opiewa na kwotę niższą mniej więcej o 1,3 mld zł niż rzeczywiste wykonanie planu finansowego NFZ w 2009 r. To spadek ok. 2 proc.

źródło: NFZ

Spadek tłumaczony był rosnącym bezrobociem i malejącą liczbą składek zdrowotnych. Duży w tym udział miał też spadek cen żyta. Jak ustalił Money.pl, z tego powodu do kasy NFZ w przyszłym roku nie trafi ponad 600 mln złotych.

Czytaj w Money.pl
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
* [ Bukiel: Służba zdrowia to tylko jeden powód do likwidacji KRUS ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/bukiel;sluzba;zdrowia;to;tylko;jeden;powod;do;likwidacji;krus,248,0,552184.html )
* [ Kopacz: Nie będzie zamykania szpitali ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ewa;kopacz;nie;bedzie;zamykania;szpitali,190,0,552382.html )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: nfz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz