Notowania

praca
25.01.2007 18:34

Nie będzie miał kto nam budować

Z powodu emigracji Polaków do krajów Zachodniej Europy już na wiosnę będziemy mieć problem z pracownikami budowlanymi i rolnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

Z powodu emigracji Polaków do krajów Zachodniej Europy już na wiosnę będziemy mieć problem z pracownikami budowlanymi i rolnymi - ostrzegają eksperci.

Co można poradzić na ten i inne problemy związane z wyjazdami Polaków za granicę radzili dziś w MSWiA naukowcy, przedstawiciele rządu, i organizacji samorządowych.

Zdaniem Joany Kozińskiej - Frybes z Ministerstwa Spraw Zagranicznych migracja Polaków za granice jest duża, ale podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych państw Unii Europejskiej po kilku latach po akcesji do wspólnoty, powinna się zminiejszyć. Kozińska - Frybes podkreśla, że wciąż Polaków łączą z Ojczyzną ogromne więzy emocjonalne.

Na skutek wyjazdów Polaków do pracy za granicę, w niektórych branżach zaczyna brakować rąk do pracy. Jedynym rozwiązaniem jest podniesienie płac pracowników - uważa wiceminister pracy Kazimierz Kuberski.

Kuberski dodaje, że z drugiej strony rząd będzie ułatwiał procedury związane z rozpoczęciem pracy w Polsce przez gości zza wschodniej granicy.

Kuberski podkreśla jednak, że przypływ siły roboczej z Ukrainy i Białorusi będzie jedynie uzupełniał niedobory na polskim rynku pracy. Zaznaczył, że wciąż stopa bezrobocia w Polsce wynosi blisko 15 procent.

Przedstawiciele rządu zapewniają, że opracowują program "Szansa dla młodych" zachęcający Polaków do powrotu z emigracji i zainwestowania zarobionych za granicą pieniędzy w kraju.

Tagi: praca, gospodarka, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz