Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie podatku od spadku po dziadku

0
Podziel się:

Koniec z podatkiem od spadków i darowizn otrzymanych od najbliższej rodziny. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedłożony przez ministra finansów.

Proponowane zmiany zmierzają przede wszystkim do zmniejszenia obciążeń podatkowych oraz uproszczenia zasad rozliczania się z fiskusem jeśli chodzi o spadki i darowizny, jak również do obniżenia kosztów administrowania podatkami. Członkowie najbliższej rodziny będą całkowicie zwolnieni z opodatkowania spadków i darowizn. Warunkiem zwolnienia będzie zgłoszenie organowi podatkowemu nieodpłatnego nabycia majątku. Jeśli darowizna dotyczyłaby środków pieniężnych, należałoby je przekazać za pośrednictwem banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowej lub poczty.
Zyta Gilowska:
_ „Rodziny mają prawo przekazywać dzieciom swój majątek i fiskusowi nic do tego” _
W ustawie o podatku od spadków i darowizn zwiększono krąg podmiotów zwolnionych od tego podatku o obywateli lub mieszkańców państw członkowskich UE oraz Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczą przede wszystkim zakresu opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych, a także przewidywanych zwolnień i wyłączeń podatkowych stanowiących pomoc publiczną dla przedsiębiorców.
Założono zniesienie zasady solidarnej odpowiedzialności stron czynności cywilnoprawnych za zapłatę podatku. Zmiana ta, jak twierdzi rząd, powinna być przyjęta przychylnie nie tylko przez organy podatkowe zmuszone do prowadzenia żmudnych i często nieefektywnych postępowań podatkowych, lecz także przez podatników, dla których oznacza istotne zmniejszenie obowiązków. Projekt ustawy zakłada również zniesienie obowiązku zapłaty podatku od umów majątkowych małżeńskich oraz umowy renty.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)