Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Nie będzie wyższych podatków po trzęsieniu

0
Podziel się:

Japoński premier Naoto Kan liczy, że kraj odnotuje gospodarczy boom po przejściu kataklizmu.

Nie będzie wyższych podatków po trzęsieniu
(PAP/EPA)

Krótko po kataklizmie jaki dotknął Japonię rząd kraju pozostaje pełen optymizmu. Mimo że skutki trzęsienia ziemi sparaliżowały japońską gospodarkę, premier Kan nie przewiduje podniesienia podatków.


Rząd w Tokio chce udźwignąć odbudowę kraju bez podnoszenia podatków i traktuje sytuację po kataklizmie jako szansę, zapowiada premier Japonii Naoto Kan. Premier liczy, że Japonia odnotuje gospodarczy boom, podobnie jak Stany Zjednoczone w okresie planu Nowy Ład (New Deal) za prezydentury Franklina Delano Roosevelta w latach trzydziestych.

Odbudowa zniszczonych regionów kraju po trzęsieniu ziemi ma się wkrótce przyczynić do znacznego wzrostu popytu. Jak donosi agencja informacyjna Kyodo, premier wezwał obywateli, by postrzegali sytuację gospodarczą mniej pesymistycznie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t135115.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/katastrofa;wyciagnie;japonie;ze;stagnacji,114,0,793202.html) Katastrofa wyciągnie Japonię ze stagnacji?
Zdaniem ekonomistów prognozy Kana nie są bezzasadne. Eksperci wskazują na tzw. _ Efekt Kobe _. W 1995 roku trzęsienie ziemi spowodowało gigantyczne zniszczenia w japońskim mieście Kobe, spowolniło to na jakiś czas gospodarkę, by później rozruszać ją ponownie dzięki dużemu popytowi związanemu z odbudową miasta.

Japoński Nomura Research Institute przewiduje, że miliardowe szkody spowodowane obecnym kataklizmem mogą mieć znaczny wpływ na wzrost gospodarczy. Jednak także eksperci Nomura zakładają, że dzięki zakrojonemu na szeroką skalę programowi odbudowy rząd będzie mógł w najbliższym czasie powrócić do wzrostu gospodarczego.

Także eksperci Nomura przytaczają przykład Kobe. Po trzęsieniu ziemi w 1995 r. doszło do drastycznego załamania produkcji przemysłowej i popytu. Jednak już kilka miesięcy później odnotowano wzrost w sektorze przemysłowym. Uwagę zwraca fakt, że PKB Japonii, który w czwartym kwartale 1994 odnotował spadek rzędu 0,7 procent, wzrósł w pierwszym kwartale 1995 o 0,8 procent w stosunku do kwartału poprzedniego. A wszystko to dzięki programom rządowym.

Tendencja wzrostu, mimo że w nieco osłabionej formie, utrzymywała się przez kolejne dwa kwartały roku. _ Ostatecznie wszystkie początkowe szacunki okazały się zbyt pesymistyczne _, piszą w swoim raporcie eksperci Nomura i zakładają, że także w obecnym przypadku rządowe programy odbudowy dadzą podobne efekty.

Przed przesadnym pesymizmem ostrzega także Michael Heise, naczelny ekonomista Grupy Allianz. Jego zdaniem trzecia co do wielkości gospodarka narodowa jest w stanie przetrwać katastrofę bez większych problemów. Skala następstw gospodarczych zależy jednak w dużej mierze od uszkodzeń elektrowni atomowej Fukushima. - _ Nie należy oczekiwać, by było to dla Japonii iskrą zapalną dla wybuchu dużej recesji _ - mówi Heise. Jeśli dojdzie jednak do katastrofy atomowej, będzie to miało _ długofalowe następstwa dla japońskiej gospodarki _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t135028.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stana;japonskie;fabryki;samochodow,244,0,792820.html) Staną japońskie fabryki samochodów
Heise przekonuje także, że krótkoterminowe przerwy w produkcji zostaną szybko nadrobione - zwłaszcza, że większości środków trwałych jest ubezpieczona. Podobnie jak eksperci instytutu Nomura także Heise zwraca uwagę na _ Efekt Kobe _. Ponadto azjatyccy partnerzy handlowi Japonii znajdują się obecnie w fazie wzrostu gospodarczego, co ma być pomocne także dla Japonii.

Mimo pozytywnych prognoz ekspertów martwi jednak ogromnego zadłużenie Japonii. Obecna sytuacja może doprowadzić do dalszego zaciągania kredytów przez Japonię, co zagraża stabilności fiskalnej kraju, ostrzega Nomura. Agencja ratingowa Moody's zakłada jednak, że skutki trzęsienia ziemi nie będą miały wpływu na ocenę ratingową kraju.

Japonia zapowiedział już wdrażanie programów pomocowych. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć około 200 mld jenów (1,76 mld euro). Spośród największych gospodarek narodowych to właśnie Japonia znalazła się wśród państw, które zostały najbardziej dotknięte globalnym kryzysem gospodarczym w 2009 roku. Jednak już w 2010 roku kraj mógł się pochwalić niespodziewanie szybką poprawą sytuacji gospodarczej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t90608.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pierwsza;japonska;firma;czasowo;kapituluje,169,0,793257.html) Pierwsza Japońska firma czasowo kapituluje Akcje Toyoty na giełdzie tokijskiej spadły dziś o 7,7 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t135168.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/historyczna;operacja;85;mld;dolarow;na;rynek;japonii,134,0,793222.html) Historyczna operacja: 85 mld dolarów na rynek Japonii Premier zlecił taką wypłatę, by uspokoić sytuację i wesprzeć narodową walutę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135056.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/japonia;prosi;rosjan;o;pomoc;o;gaz;i;wegiel,92,0,792924.html) Japonia prosi Rosjan o pomoc. O gaz i węgiel _ Wydałem rządowi polecenie, aby okazano pomoc naszym sąsiadom _ - napisał na blogu Dmitrij Miedwiediew.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)