Notowania

embargo
09.06.2011 15:39

Nie było zakazu importu owoców do Rosji?

Rosyjskie służby zaprzeczają, że wprowadziły zakaz importu owoców z UE. Kilka dni temu media w Rosji pisały jednak o zakazie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

Federalna Służba ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor) zaprzeczyła, jakoby wprowadziła zakaz importu i sprzedaży na swoim terytorium owoców miękkich z krajów Unii Europejskiej.

_ Zakazu importu i dostaw europejskich owoców miękkich nie było _ - poinformowało źródło w służbie prasowej Rospotriebnadzoru, które cytuje agencja RIA-Nowosti.

W środę dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Firm Handlu Detalicznego (AKORT) Ilja Biełonowski przekazał, że handlowcy otrzymują od terytorialnych oddziałów Federalnej Służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów polecenia wycofania z obrotu owoców miękkich zakupionych w państwach UE.

We wtorek o wprowadzeniu zakazu importu i sprzedaży na terytorium Rosji owoców miękkich - m.in. truskawek, poziomek, żurawiny, borówek i jagód - z krajów Unii Europejskiej informowały rosyjskie media. Również powoływały się na terytorialne oddziały Rospotriebnadzoru, będącego odpowiednikiem służb sanitarno-epidemiologicznych w państwach UE.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polscy;rolnicy;stracili;145;mln;zl;przez;ehec,99,0,848227.html) Polscy rolnicy stracili 145 mln zł przez EHEC
Zakaz - podawały media w Rosji - wprowadzono w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w krajach Unii Europejskiej. Obowiązuje od 6 czerwca i obejmuje owoce zebrane po 15 kwietnia, a więc także mrożone.

Według mediów, lekarze sanitarni w regionach apelowali do handlowców o niesprzedawanie takich produktów, a do ludności - o zgłaszanie Rospotriebnadzorowi przypadków pojawienia się zakazanych owoców w punktach sprzedaży.

Rosyjskie media informowały także, że na granicy między Rosją i Białorusią zatrzymywane są tiry wiozące warzywa i owoce miękkie z państw UE. W środę na terenie urzędu celnego w Smoleńsku znajdowało się 87 partii świeżych i mrożonych warzyw oraz owoców miękkich z krajów Unii Europejskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krytyka;niemiec;rosja;zniesie;embargo,221,0,846301.html) Krytyka Niemiec. Rosja zniesie embargo?
2 czerwca Rosja zakazała importu świeżych warzyw pochodzących z wszystkich państw UE. Komisja Europejska natychmiast zaprotestowała przeciwko embargu i zażądała jego zniesienia. Zdaniem KE, zakaz taki jest niewspółmierny do zagrożenia.

Komisja Europejska oceniła też, że rosyjskie embargo jest sprzeczne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), do której Rosja chce przystąpić. Moskwa odrzuciła zarzuty KE, oświadczając, że możliwe jest wprowadzenie takich zakazów w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludności.

Rosyjskie embargo ma być jednym z głównych tematów rozpoczynającego się w czwartek wieczorem szczytu UE-Rosja w Niżnim Nowogrodzie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;powinna;zniesc;embargo;na;warzywa,207,0,845519.html) Rosja powinna znieść embargo na warzywa Straty polskich producentów wynikają ze zmniejszonego spożycia warzyw i embarga na ich import, nałożonego przez Rosję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ogorki;z;bakteria;e;coli;za;panike;zaplacimy;jesienia,133,0,844421.html) Ogórki z bakterią E. coli. Za panikę zapłacimy jesienią Przez obawy wywołane skażonymi warzywami sklepy zamawiają nawet o 80 proc. mniej ogórków. Producenci mogą ograniczyć uprawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;stracila;przez;rosyjskie;embargo;kilkanascie;milionow;zlotych,95,0,845919.html) Polska straciła przez rosyjskie embargo kilkanaście milionów złotych Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał telefonicznie z szefową resortu rolnictwa Rosji Jeleną Skrynnik o rosyjskim embargu na import warzyw z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski.
Tagi: embargo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz