Notowania

Nie chcą zwalczać palestyńskiego szmuglu

Egipt przestał budować podziemny stalowy mur na granicy ze Strefą Gazy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(andydr/CC/Flickr)

Egipt przestał budować podziemny stalowy mur na granicy z palestyńską Strefą Gazy, który miał zapobiec przekopywaniu tuneli przemytniczych. Izrael nalega na władze w Kairze, by nadal przeciwdziałały szmuglowi broni do rządzonej przez radykalny Hamas Strefy.

O tym, że Egipcjanie zawiesili trwającą od ponad roku budowę podziemnej zapory, która miała zapobiec przemycaniu broni dla Hamasu, poinformowali gazetę _ Jerusalem Post _ przedstawiciele izraelskiej armii. Ich zdaniem, budowa została wstrzymana zaraz po odsunięciu od władzy prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Szef egipskiego państwa ustąpił w lutym pod naciskiem społecznych protestów.

Budowa stalowej bariery, sięgającej 20 metrów w głąb ziemi, rozpoczęła się pod koniec 2009 roku. Konstruowano ją wzdłuż 10-kilometrowego odcinka granicy Egiptu ze Strefą Gazy, pod którym powstała większość z setek tuneli przemytniczych służących m.in. dostarczaniu broni na teren tej palestyńskiej enklawy. Egipt i Izrael współpracowały, by przeciwdziałać temu procederowi.

Władze Izraela nie wyraziły na razie oficjalnego sprzeciwu w sprawie zaprzestania budowy podziemnego muru, ale nalegają na tymczasowe władze wojskowe w Kairze, by kontynuowały politykę swoich poprzedników wobec Strefy Gazy.

Tymczasem w ostatnim czasie pojawiło się wiele sygnałów, że Egipt szuka zbliżenia z Hamasem. Według źródła _ Jerusalem Post _, podyktowane jest to prawdopodobnie oczekiwaniem, że w nadchodzących wyborach w Egipcie Bractwo Muzułmańskie będzie silnym graczem, a ugrupowanie to sprzyja Hamasowi. Radykalny Hamas uznawany jest przez Izrael, USA i UE za organizację terrorystyczną.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t136781.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izraelskie;samoloty;atakuja;strefe;gazy,190,0,807358.html) Izraelskie samoloty atakują Strefę Gazy Palestyńczycy podają, że atak miał miejsce w pobliżu Dżabal Ris, wschodniego przedmieścia Gazy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t136338.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;aresztowal;40;palestynczykow,193,0,802497.html) Izrael aresztował 40 Palestyńczyków Chodzi o zabójstwo pięcioosobowej rodziny żydowskich osadników w Itamar.
Tagi: stosunki izraelsko-palestyńskie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz