Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny energii
21.10.2009 10:51

"Nie" dla niższych cen prądu dla najuboższych

Resort finansów nie chce, aby dostawcy prądu potrącali sobie różnicę w cenie od podatku VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Resort finansów odrzuca propozycję Ministerstwa Gospodarki w sprawie niższych cen prądu dla najuboższych odbiorców. *

Ministerstwo Gospodarki chce do końca października zakończyć międzyresortowe uzgodnienia założeń systemu ochrony najuboższych odbiorców energii elektrycznej.

Resort proponuje, aby 629 tys. rodzin uprawnionych do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej mogło korzystać z 30-proc. zniżki na energię elektryczną.

Bonifikatę taką Skarb Państwa miałby rekompensować firmom energetycznym poprzez potrącenie ze zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług.

Ministerstwo Finansów tłumaczy się unijnym prawem

_ - Przepisy unijne uniemożliwiają państwom członkowskim swobodne kształtowanie regulacji w zakresie tego podatku, dlatego też proponowana zmiana ustawy o podatku od towarów i usług (uwzględnienie dodatkowego kosztu podatkowego), zwyczajnie nie może mieć miejsca _ - poinformował resort finansów.

- _ Ministerstwa Finansów w pełni zgadza się z koniecznością zapewnienia ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej, natomiast w jego ocenie za ten obszar powinny być odpowiedzialne ośrodki pomocy społecznej, które mają lepsze rozeznanie wśród osób najbardziej potrzebujących pomocy materialnej niż dostawcy energii elektrycznej _ - powiedziała rzeczniczka resortu Magdalena Kobos.

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiadał, że resort gospodarki w październiku przedstawi w Sejmie projekt wsparcia odbiorców energii elektrycznej o niskich dochodach. Przyjęcie proponowanego rozwiązania, zdaniem Pawlaka, pozwoliłoby uwolnić ceny prądu dla odbiorców indywidualnych na początku przyszłego roku.

| Szczegóły pomysłu Ministerstwa Gospodarki |
| --- |
| Według projektu MG, ulga dotyczyłaby określonego limitu energii elektrycznej, który zależałby z kolei od wielkości gospodarstwa domowego. Osoby samotne miałyby prawo do bonifikaty na 1000 kWh rocznie, rodziny 2-4 osobowe - na 1250 kWh, a rodziny składające się z więcej niż 4 osób mogłyby mieć 30 proc. zniżki na 1,5 tys. kWh w roku. Chętni do skorzystania z takiej ulgi zwracaliby się do ośrodka pomocy społecznej o wystawienie zaświadczenia, które potwierdzi uprawnienie do korzystania z zasiłku oraz liczbę osób w rodzinie. Warunkiem uzyskania zniżki będzie też regularne opłacanie rachunków za prąd. Resort gospodarki proponuje, aby przedsiębiorstwa energetyczne wystawiały uprawnionym rachunki z 30-procentową zniżką na podstawie comiesięcznych list z ośrodków pomocy. |

Raport Money.pl
*Atomowe plany rządu są nierealne * Jeśli Polska w najbliższym czasie złoży zamówienie na reaktor jądrowy, to zostanie ono zrealizowane najwcześniej za dwadzieścia lat - sprawdził Money.pl. Czytaj w Money.pl
Tagi: ceny energii, ceny, prąd, taryfy, zmiany, ministerstwo, gospodarki, finansów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz