Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nie" dla niższych cen prądu dla najuboższych

0
Podziel się:

Resort finansów nie chce, aby dostawcy prądu potrącali sobie różnicę w cenie od podatku VAT.

"Nie" dla niższych cen prądu dla najuboższych
(kprm.gov.pl)

Resort finansów odrzuca propozycję Ministerstwa Gospodarki w sprawie niższych cen prądu dla najuboższych odbiorców.

Ministerstwo Gospodarki chce do końca października zakończyć międzyresortowe uzgodnienia założeń systemu ochrony najuboższych odbiorców energii elektrycznej.

Resort proponuje, aby 629 tys. rodzin uprawnionych do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej mogło korzystać z 30-proc. zniżki na energię elektryczną.

Bonifikatę taką Skarb Państwa miałby rekompensować firmom energetycznym poprzez potrącenie ze zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług.

Ministerstwo Finansów tłumaczy się unijnym prawem

_ - Przepisy unijne uniemożliwiają państwom członkowskim swobodne kształtowanie regulacji w zakresie tego podatku, dlatego też proponowana zmiana ustawy o podatku od towarów i usług (uwzględnienie dodatkowego kosztu podatkowego), zwyczajnie nie może mieć miejsca _ - poinformował resort finansów.

- _ Ministerstwa Finansów w pełni zgadza się z koniecznością zapewnienia ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej, natomiast w jego ocenie za ten obszar powinny być odpowiedzialne ośrodki pomocy społecznej, które mają lepsze rozeznanie wśród osób najbardziej potrzebujących pomocy materialnej niż dostawcy energii elektrycznej _ - powiedziała rzeczniczka resortu Magdalena Kobos.

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiadał, że resort gospodarki w październiku przedstawi w Sejmie projekt wsparcia odbiorców energii elektrycznej o niskich dochodach. Przyjęcie proponowanego rozwiązania, zdaniem Pawlaka, pozwoliłoby uwolnić ceny prądu dla odbiorców indywidualnych na początku przyszłego roku.

| Szczegóły pomysłu Ministerstwa Gospodarki |
| --- |
| Według projektu MG, ulga dotyczyłaby określonego limitu energii elektrycznej, który zależałby z kolei od wielkości gospodarstwa domowego. Osoby samotne miałyby prawo do bonifikaty na 1000 kWh rocznie, rodziny 2-4 osobowe - na 1250 kWh, a rodziny składające się z więcej niż 4 osób mogłyby mieć 30 proc. zniżki na 1,5 tys. kWh w roku. Chętni do skorzystania z takiej ulgi zwracaliby się do ośrodka pomocy społecznej o wystawienie zaświadczenia, które potwierdzi uprawnienie do korzystania z zasiłku oraz liczbę osób w rodzinie. Warunkiem uzyskania zniżki będzie też regularne opłacanie rachunków za prąd. Resort gospodarki proponuje, aby przedsiębiorstwa energetyczne wystawiały uprawnionym rachunki z 30-procentową zniżką na podstawie comiesięcznych list z ośrodków pomocy. |

Raport Money.pl
*Atomowe plany rządu są nierealne * Jeśli Polska w najbliższym czasie złoży zamówienie na reaktor jądrowy, to zostanie ono zrealizowane najwcześniej za dwadzieścia lat - sprawdził Money.pl. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)