Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lasy państwowe
12.02.2014 13:11

"Nie dla prywatyzacji Lasów Państwowych"

Kluby PO i PSL zamierzają złożyć w Sejmie projekt zmian w konstytucji, które mają uniemożliwić prywatyzację Lasów Państwowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Szefowie obu klubów zapowiedzieli na dzisiejszej konferencji prasowej, że będą apelowali o poparcie projektu do wszystkich posłów.

Przewodniczący klubu PO Rafał Grupiński oraz szef klubu ludowców Jan Bury chcieliby, aby projekt w tej sprawie trafił do Sejmu jeszcze w lutym. Zmiany w konstytucji w sprawie lasów zapowiadał w styczniu premier Donald Tusk.

Jak mówił dziś Grupiński, rządząca koalicja chce poszerzyć konstytucję o _ bardzo jasny, mocny i czytelny zapis _. - _ Lasy Państwowe, które są dobrem wspólnym, podlegają szczególnej ochronie i nie będą podlegały przekształceniom własnościowym, poza kilkoma wyjątkami, które określa ustawa o Lasach Państwowych _ - zaznaczył. Wyjaśnił, że wyjątki te są związane z dobrem publicznym lub współwłasnością lasów.

Bury dodał, że projekt zmian _ po wsze czasy ma określić, jaka jest rola, funkcja i jakim wielkim dobrem narodowym są Lasy Państwowe _. _ - Dlatego dziś postanowiliśmy wystąpić do szefów wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie tej propozycji, która jest potrzebna Polsce. Prosiłbym, aby wszystkie kluby opowiedziały się pozytywnie za tym dobrym projektem _ - apelował.

Oświadczył jednocześnie, że koalicja chciałaby, aby do końca przyszłego tygodnia wszystkie kluby mogły się opowiedzieć w sprawie proponowanych zmian i złożyć pod nimi podpisy. _ - Tak, abyśmy mogli do końca lutego złożyć do laski marszałkowskiej projekt zmian w konstytucji _ - dodał.

Pod koniec stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o lasach, która zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 r. wpłacą do budżetu po 800 mln zł rocznie, natomiast od 2016 r. będą przekazywać do państwowej kasy 2 procent wartości sprzedanego drewna rocznie. Większość środków (1,3 mln zł) ma trafić na budowę i remonty dróg lokalnych.

W czasie prac nad tą nowelizacją premier Tusk oświadczył, że Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane i zaproponował zmianę konstytucji tak, by zagwarantować _ trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli _.

PiS, które było przeciwne nowelizacji ustawy o lasach twierdzi, że ta zmiana to pierwszy krok do prywatyzacji Lasów Państwowych. _ - Plan wygląda w następujący sposób: doprowadzić Lasy Państwowe do bankructwa, później będzie restrukturyzacja, po restrukturyzacji okaże się, że trzeba sprywatyzować, bo nie ma innego wyjścia, bo Lasy Państwowe są deficytowe _ - przekonywał szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Działająca od 89 lat firma gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 26 tys. osób.

Zgodnie z art. 235 konstytucji projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Lasy Państwowe zapłacą do budżetu 1,6 mld zł Senat nie zgłosił poprawek do ustawy. Jak przekonuje rząd, większość pieniędzy ma zostać przeznaczona na budowę i remonty dróg lokalnych.
PiS przeciw nowelizacji ustawy o Lasach Wpłata przez Lasy Państwowe do budżetu 1,6 mld zł, co zakłada nowela ustawy o lasach, jest de facto podatkiem, jest zatem niekonstytucyjna - twierdzą senatorowie.
Lasy Państwowe są bezpieczne? - _ Opozycja od wielu lat insynuuje jakieś niejasne zamiary wobec Lasów Państwowych. Postanowiłem przeciąć te spekulacje _ - mówi Donald Tusk.
Tagi: lasy państwowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz