Notowania

gospodarka polski
26.10.2011 13:29

"Nie jesteśmy już zieloną wyspą Europy"

Duże przedsiębiorstwa szykują się na kryzys w strefie euro i wstrzymują inwestycje. Eksperci: To oznacza mniej nowych miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)

Aż 60 procent szefów dużych firm w Polsce obawia się, że w najbliższych miesiącach sytuacja gospodarcza w naszym kraju ulegnie pogorszeniu - wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte.

To najgorszy wynik w całej dotychczasowej historii badań optymizmu wśród przedsiębiorców i jednocześnie największy jego spadek w porównaniu do innych krajów Europy Środkowej. W całym regionie widać, że po kilku latach stałego wzrostu optymizmu, zaczął być widoczny duży niepokój.

- _ Najkrócej można to skomentować stwierdzeniem, że już nie jesteśmy zieloną wyspą na mapie Europy. Problemy strefy euro mają wpływ również na decyzje naszych przedsiębiorców, zwłaszcza eksporterów _ - mówi Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

Jego zdaniem gorsze nastroje wśród dużych firm mogą mieć w przyszłym roku realny wpływ na dynamikę wzrostu polskiego PKB. Stanie się tak, jeżeli przedsiębiorstwa w obawie o przyszłość gospodarczą zaczną znacznie ograniczać inwestycje. - _ Spodziewamy się, że dynamika PKB wyniesie w przyszłym roku między 2,5 do 3,7 procenta. Im większe ograniczenie inwestycji, tym mniejszy wzrost gospodarczy _ - podkreśla Rafał Antczak.

| Zobacz PKB Polski w ciągu minionych dziesięciu lat |
| --- |

Pocieszające jest to, że firmy wciąż mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi i jednocześnie większość z nich nie zapowiada zwolnień. W ankietach prawie 70 procent przedsiębiorstw deklaruje, że zatrudnienie pozostanie na niezmienionym poziomie.

Stopa bezrobocia w Polsce w minionych dziesięciu latach . _ _

Tylko co dziesiąta firma mówi o jego nieznacznym wzroście.- _ Ten wynik mimo wszystko ma wydźwięk negatywny. Proszę pamiętać o tym, że na rynek pracy napływa coraz więcej młodych osób, które w takiej sytuacji będą miały jeszcze większe problemy ze znalezieniem pracy _ - zaznacza wiceprezes Deloitte.

W naszym kraju równolegle nastąpił także znaczny spadek optymizmu dotyczącego spodziewanych przychodów ze sprzedaży w najbliższym roku. Trzy piąte (62 proc.) polskich szefów firm oczekuje ich wzrostu, w porównaniu do 85 proc. takich poglądów wyrażonych w czerwcu.

O kondycji polskiej gospodarki czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t16641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polske;moze;uderzyc;druga;fala;kryzysu,127,0,917119.html) Szykują się na kryzys. Oto, co może nas spotkać Spowolnienie gospodarcze w przyszłym roku jest nieuniknione. Przedsiębiorcy szykują się na nie od roku. Zobacz, czy będą zwalniać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;w;dobrej;kondycji,7,0,741383.html) Polskie firmy w dobrej kondycji Mają pieniądze, by inwestować. Uzbierały kapitał w okresie oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t139930.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;sa;zdrowe;i;gotowe;na;kryzys,203,0,942539.html) Tak dobrze z polskimi firmami jeszcze nie było Przedsiębiorstwa mają dużo gotówki, pensje wypłacają na czas, w dodatku rośnie ich produkcja i osiągają rekordowe zyski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szwajcarski;bank;prognozuje;wzrost;pkb;dla;polski,197,0,931525.html) Szwajcarzy wyliczyli, jak rozwinie się Polska Tempo wyniesie 3,6 procent w 2011 roku i 4,0 procent rok później- wynika z prognoz Jana Posera, głównego ekonomisty Banku Sarasin.
Tagi: gospodarka polski, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz