Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nie ma alternatywy dla gazu z Rosji"

0
Podziel się:

Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) nie dostrzega - w przeciwieństwie do kanclerz Angeli Merkel - żadnej rozsądnej alternatywy dla gazu i ropy z Rosji.

Sigmar Gabriel
Sigmar Gabriel (Andrzej Barabasz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bFdNFzDp

Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) nie dostrzega - w przeciwieństwie do kanclerz Angeli Merkel - żadnej _ rozsądnej alternatywy _ dla gazu i ropy z Rosji. Socjaldemokrata uważa, że Rosja jest solidnym partnerem gospodarczym.

Jak pisze dzisiaj dziennik _ Neue Osnabruecker Zeitung _, Gabriel ostrzegł w Osnabrueck podczas spotkania poświęconego sytuacji energetycznej Niemiec przed próbami tworzenia nastroju paniki w związku z ewentualnym wstrzymaniem przez Rosję dostaw źródeł energii.

_ Rosja realizowała zamówienia wynikające z umów (z Niemcami) nawet w najczarniejszych czasach zimnej wojny _ - podkreślił Gabriel. Jak zaznaczył, błędem jest stwarzanie wrażenia, że istnieją możliwości zastąpienia rosyjskiego gazu i ropy naftowej innymi źródłami energii. Socjaldemokrata ostrzegł przed eskalacją konfliktu z Rosją. _ Musimy powrócić do stołu negocjacji _ - powiedział.

bFdNFzDr

Merkel opowiedziała się w czwartek za ograniczeniem zależności krajów Unii Europejskiej od dostaw źródeł energii z Rosji. Konieczne jest nowe spojrzenie na całą politykę energetyczną" - oświadczyła kanclerz po spotkaniu w Berlinie z premierem Kanady Stephenem Harperem. Szefowa niemieckiego rządu zwróciła uwagę na _ bardzo duże _ uzależnienie UE od gazu ziemnego i ropy naftowej z Rosji.

Jak zaznaczyła, stopień uzależnienia niemieckiej gospodarki, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, _ nie należy do najwyższych _. Z Rosji pochodzi 38 proc. zużywanego przez Niemcy gazu ziemnego.

Niemieckie media uznały wypowiedź niemieckiej kanclerz jako reakcję na obawy wyrażone wcześniej przez premiera Donalda Tuska.

_ Nie będziemy w przyszłości w stanie skutecznie opierać się ewentualnym agresywnym czy ekspansywnym krokom Rosji, jeśli tak dużo krajów europejskich będzie uzależnionych gazowo i będzie brnęło coraz bardziej w uzależnienie gazowe _ - powiedział Tusk przed wizytą Merkel w Warszawie w połowie marca. Jak zauważył, obecnie ciężko takim krajom, jak np. Niemcy, _ twardo postawić się Rosji, dopóki ich uzależnienie od gazu rosyjskiego jest tak mocne _. Według Tuska _ uzależnienie Niemców od rosyjskiego gazu może skutecznie ograniczać suwerenność Europy _.

bFdNFzDx

Czytaj więcej w Money.pl

bFdNFzDS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)