Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie ma porozumienia w Kongresie. Za trzy dni kończą się rezerwy budżetowe

0
Podziel się:

Senat odrzucił uchwalony przez Izbę Reprezentantów plan.

Nie ma porozumienia w Kongresie. Za trzy dni kończą się rezerwy budżetowe
(The U.S. Army/CC/Flickr)

*Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła republikański plan podniesienia limitu zadłużenia USA i redukcji deficytu. Miało to jednak tylko symboliczne znaczenie, gdyż tego samego wieczora ustawę odrzucił Senat. *[aktualizacja 13:22]

Prezydent USA Barack Obama podjął próbę wniesienia nuty optymizmu w negocjacje między Republikanami i Demokratami w sprawie pułapu długu publicznego. Po głosowaniu powiedział w cotygodniowym wystąpieniu w radiu i w internecie, że stanowiska obu partii _ nie są tak odległe _.

Podkreślił przy tym konieczność osiągnięcia porozumienia _ popieranego przez dwie partie, które zostały skierowane (do Kongresu), by reprezentować naród amerykański, a nie tylko frakcję którejś partii _.

Autor planu, przewodniczący Izby John Boehner poprzednio dwukrotnie odraczał głosowanie nad nim mimo republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów, bo nie chciała go poprzeć część kongresmanów tej partii związanych z prawicową Tea Party. Uważali oni, że przewidziane w ustawie cięcia wydatków nie są wystarczające.

Ustawa przeszła stosunkiem głosów 218 do 210. Wszyscy Demokraci głosowali przeciw. Głosowanie w Izbie nie miało praktycznego znaczenia, gdyż wcześniej Demokraci ostrzegli, że nie zatwierdzą planu w Senacie, gdzie posiadają większość. Weto zapowiedział też prezydent Obama. Tego samego wieczora, zgodnie z zapowiedzią, Senat odrzucił w głosowaniu plan Boehnera.

Biały Dom i Demokraci skrytykowali Boehnera, że traci czas na głosowanie, gdy już tylko trzy dni pozostały do wtorku 2 sierpnia, kiedy to - według informacji rządu - skończą się rezerwy budżetowe na spłaty jego bieżących należności. Dozwolony ustawowo pułap długu - 14,3 bln dolarów - osiągnięto już miesiąc temu.

Administracja ostrzega, że brak porozumienia przed wtorkiem w sprawie przedłużenia rządowych uprawnień do dalszego zaciągania pożyczek sprawi, iż nie wywiąże się ona z niektórych swoich zobowiązań, np. wypłat części emerytur.

Oczekuje się, że rząd nie zaryzykuje niewykupienia _ dojrzewających _ amerykańskich obligacji skarbowych od zagranicznych wierzycieli.

Zdominowany przez Demokratów Senat przygotował własny plan podniesienia limitu zadłużenia i redukcji deficytu. Jednak jego ewentualne uchwalenie będzie miało również znaczenie jedynie symboliczne - Republikanie zapowiedzieli już, że nie zatwierdzą go w Izbie Reprezentantów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t153362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;apeluje;do;kongresu;brak;porozumienia;grozi;katastrofa,109,0,883309.html) Obama błaga o kompromis. "Wszyscy wiemy jak ograniczyć deficyt" Prezydent USA Barack Obama w specjalnym wystąpieniu zaapelował do kongresmenów o porozumienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;probuje;ratowac;porozumienie;ws;limitu;zadluzenia,88,0,879704.html) Obama uratuje finanse USA? Czas ucieka Republikanie są nieugięci. Prezydent Stanów Zjednoczonych szuka rozwiązania w Kongresie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t112053.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ameryce;grozi;chaos;przez;brak;budzetu,90,0,808282.html) Ameryce grozi chaos. Przez brak budżetu Jeżeli Demokraci i Republikanie nie dojdą do porozumienia, to w sobotę urzędy federalne zawieszą pracę.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)