Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie ma pośpiechu w sprawie utworzenia koalicji PO-PSL

0
Podziel się:

Waldemar Pawlak: Trzeba trochę czasu, aby rozważyć różne warianty funkcjonowania rządu w następnej kadencji.

Nie ma pośpiechu w sprawie utworzenia koalicji PO-PSL
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFewlwUR

Bez konkretnych ustaleń zakończyło się pierwsze spotkanie dotyczące nowej koalicji rządowej szefa PSL Waldemara Pawlaka i premiera Donalda Tuska. Lider ludowców zwracał uwagę, że PO może mieć większość zarówno z Ruchem Palikota, z PSL, jak i z SLD.

Prezes PSL zapowiedział, że jutro odbędą się kolejne rozmowy PO-PSL o koalicji. - _ Na ten moment potrzebne jest spokojne spojrzenie na to, jak wyglądają wyniki w poszczególnych okręgach, jacy posłowie wchodzą (do Sejmu) _ - powiedział dziennikarzom Pawlak po spotkaniu z premierem.

- _ We wtorek wrócimy do spokojnej dyskusji nad strukturą rządu i programem na najbliższe cztery lata. Na dzisiaj bardzo ważne jest, aby zbudować rząd, który jest oparty o solidną większość, dającą gwarancję na stabilne funkcjonowanie kraju, bo czasy są trudne, a sytuacja na rynkach finansowych pokazuje, że potrzebna jest duża odpowiedzialność w instytucjach publicznych _ - podkreślił Pawlak.

bFewlwUT

Zdaniem szefa ludowców, wyborcy _ zakreślili trudniejsze (niż cztery lata temu) granice, geografię do poukładania koalicji na następną kadencję _.

- _ W tej chwili czekamy na pierwsze posiedzenie Sejmu, które zwoła pan prezydent. Wówczas rozpocznie się ta procedura konstytucyjna, a teraz czekamy na oficjalne wyniki wyborów. W tej chwili widać wyraźnie, że trzeba będzie spojrzeć nawet na pojedyncze mandaty w Sejmie _ - oświadczył.

Palikot wicepremierem? Czy to możliwe?

bFewlwUZ

Jak zaznaczył, o możliwej do uzyskania większości będą decydować nawet pojedyncze mandaty. Dodał, że po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów można wrócić do rozmowy o koalicji.

Na podstawie nieoficjalnych cząstkowych danych PKW z 99,48 proc. obwodów, PO uzyskała 39,19 proc., PiS - 29,88 proc., Ruch Palikota - 10,01 proc., PSL - 8,36 proc., a SLD - 8,25 proc. głosów. Według przedstawionych cząstkowych wyników Platforma dostaje w Sejmie 206 mandatów, PiS - 158, Ruch Palikota - 40, PSL - 28, a SLD - 27.

- _ Rozpoczęliśmy rozmowy koalicyjne, myślę, że potrzeba trochę czasu, aby rozważyć różne opcje i warianty funkcjonowania rządu w następnej kadencji parlamentu _ - powiedział Pawlak.

Jak zauważył, Platforma może mieć większość zarówno z Ruchem Palikota, z PSL jak i z SLD. - _ Potrzebna jest chwila do zastanowienia, jak będzie wyglądała ta sytuacja w Sejmie _ - zaznaczył szef ludowców.

bFewlwVa

Pawlak nie chciał odpowiadać na pytania o podział resortów w rządzie koalicyjnym, ani o personalia w nowym rządzie. - _ W tej chwili jest za wcześnie na rozmowy o szczegółach _ - tłumaczył.

Jak dodał, nie ma _ pośpiechu, napięcia _, aby PO i PSL natychmiast miały deklarować się w sprawie utworzenia koalicji.

O scenie politycznej po wyborach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t95798.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kwasniewski;wspolpraca;palikota;z;sld;potrzebna,171,0,933547.html) Porozmawia z Palikotem o przyszłości lewicy Były prezydent Aleksander Kwaśniewski potwierdził dzisiaj, że spotka się z Palikotem. Palikot: _ Umówiłem się z Ryszardem Kaliszem _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t156999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/aniolki;pis;przepadly;-;nie;wejda;do;sejmu,62,0,933438.html) Uległy wyjadaczom. "Aniołki" bez mandatów Młode kandydatki PiS, choć promowane w mediach sromotnie przegrały wyborcze stracie. Zobacz kto odebrał im głosy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t94389.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyniki;wyborow;do;senatu;kto;zwyciezyl,159,0,933023.html) Senat bez Romaszewskiego? Wchodzą: Kutz, Klich... Państwowa Komisja Wyborcza podaje oficjalne informacje na podstawie wyników spływających z okręgowych komisji.
bFewlwVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)