Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie ma szans na obniżkę stóp

0
Podziel się:

Filar: Inflacja nie spada, gospodarka ma szansę poprawy. Maleńka furtka zatrzaskuje się.

Nie ma szans na obniżkę stóp
(PAP/Paweł Supernak)

Członek RPP Dariusz Filar nie widzi szans na obniżkę stóp procentowych. Filar szacuje, że inflacja bazowa w lipcu wyniosła 2,8-2,9 proc., a w II kwartale polska gospodarka urosła o 0,6-0,7 proc.

_ - Ponieważ inflacja nie spada, gospodarka ma szansę poprawy, maleńka furtka zatrzaskuje się. Szans na obniżki nie ma _ - powiedział Filar w TVN CNBC.

Zdaniem Filara możliwe jest, że w najbliższym czasie w komunikacie RPP zostanie zawarta informacja o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych.

_ - Myślę, że w świetle dzisiejszych danych ten moment (wskazanie przez RPP w komunikacie, że cykl obniżek został definitywnie zakończony ) się zbliża _ - powiedział.

Filar dodał, że nie wykluczałby, że zapis taki znajdzie się już w komunikacie po najbliższym posiedzeniu Rady.

Z wyliczeń Filara wynika, że inflacja bazowa w lipcu wzrosła do 2,8-2,9 proc., wobec 2,7 proc. w czerwcu.

_ Inflacja bazowa jest z natury swojej uporczywa, i jak raz da się jej wyjść na wyższy poziom to potem ona tak szybko nie schodzi _ - dodał.

Zdaniem Filara, w II kwartale Polska zanotuje wzrost PKB.

_ - Szacunkowe dane za II kwartał już mamy. Wzrost PKB, rdr, będzie plusowy, być może trochę niższy niż w I kwartale, być może będzie to 0,6 proc., a może 0,7 proc. _ - powiedział.

Z danych GUS wynika, że w I kwartale Polska zanotowała wzrost PKB na poziomie 0,8 proc. Filar uważa, że na koniec roku, wskaźnik CPI będzie w okolicach górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego.

_ Od października ceny paliw będą nam inflację podnosić i to może pogorszyć na koniec roku wskaźnik CPI _ - dodał.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)