Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie ma ucieczki od łupków w Polsce

0
Podziel się:

Do tej pory najbardziej zaangażowane w Polsce w poszukiwanie łupków są narodowe koncerny, czyli PGNIG i Orlen.

Nie ma ucieczki od łupków w Polsce
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Główny geolog kraju bagatelizuje decyzje kolejnych międzynarodowych koncernów o wycofaniu się z szukania _ łupków _ w Polsce. W zeszłym roku taką decyzję podjął ExxonMobil, wczoraj Talisman, a dziś Marathon Oil.

Piotr Woźniak, wiceminister środowiska, przekonywał dziennikarzy, że większy problem powstałby, gdyby nie było chętnych na dalsze poszukiwania:

- _ Bardzo przykro, że firmy wychodzą, ale nie mam wpływu na ich plany. Zły sygnał byłby wtedy, gdyby te koncesje pozostawały puste. Z punktu widzenia organu koncesyjnego, jeśli ten obszar jest pokryty tym samym zakresem robót geologicznych czy on jest wykonywany przez firmę, które w nazwie ma pierwszą litrę "B" czy "C" czy "T" to z punktu widzenia prac nad udostępnianiem złóż niekonwencjonalnych jest trochę drugorzędne _ - mówi wiceminister.

Marathon Oil Poland - firma z siedzibą w Teksasie - tłumaczy swoją decyzję brakiem komercyjnego przepływu węglowodorów w polskich łupkach. Nad Wisłą koncern jest operatorem 11 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych o łącznej powierzchni ponad 9 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Była to jedna bardziej zaangażowanych firm w poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Wykonała do tej pory 6 odwiertów. Nie wiadomo kto przejmie od amerykańskiego koncernu zezwolenia na szukanie _ łupków _.

To kolejna firma, która decyduje się na wycofanie z Polski. W ubiegłym roku taki krok podjął ExxonMobli. Przedstawiciele firmy tłumaczyli wówczas, że dwa pierwsze odwierty wykonane na Podlasiu i Lubelszczyźnie nie przyniosły zadowalających wyników.
Z kolei wczoraj kanadyjska spółka Talisman również poinformowała, że wycofuje się z Polski z powodów strategicznych. Trzy koncesje na poszukiwanie gazu z łupków przejmie koncern San Leon.

Do tej pory najbardziej zaangażowane w Polsce w poszukiwanie _ łupków _ są narodowe koncerny, czyli PGNIG i Orlen.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne porozumienie ws. gazu łupkowego PGNiG, KGHM i spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron ustalą szczegółowe warunki współpracy w sprawie poszukiwania i wydobycia gazu z łupków do 4 lutego 2013 r. - podały spółki w komunikatach.
Gaz łupkowy jest szkodliwy? Tak ostrzega... Wydobywanie gazu łukowego zanieczyszcza wody podziemne, powietrze i jest szkodliwe dla ludzi - tak twierdzą ekolodzy.
Moskwa ma kłopot. Może stracić pozycję lidera Rosja może stracić pozycję światowego lidera w wydobyciu i eksporcie gazu. Takie pesymistyczne dla Moskwy prognozy opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyki.
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)