Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie ma zgody co do składek do OFE

0
Podziel się:

Dwie z siedmiu organizacji pracodawców i związków zawodowych nie podpisały porozumienia o zmianach.

Nie ma zgody co do składek do OFE
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bETFzfjF

Pięć z siedmiu organizacji pracodawców i związków zawodowych Komisji Trójstronnej podpisało porozumienie o zmianach w OFE - bez BCC i OPZZ - poinformował Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Podczas spotkania pracodawców i związków miało dojść do uzgodnienia wspólnego stanowiska wobec rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Wspólne stanowisko przyjęły: NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Pracodawcy RP, PKPP Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego.

Przedstawiciele tych pięciu organizacji chcą, by składka przekazywana OFE, po pierwszych trzech latach obniżenia - jak proponuje rząd do 2,3 proc. wróciła stopniowo w kolejnych latach do poziomu, który będzie gwarantował, że przyszłe emerytury nie obniżą się w porównaniu z obecnym systemem.

bETFzfjH

**Obecnie, do OFE trafia 7,3 proc. składki emerytalnej. Rząd proponuje, by od 2011 r. do 2012 r. część przekazywana do OFE w gotówce stanowiła 2,3 proc., a na subkonto w ZUS 5 proc. W 2013 r. do OFE miałaby być przekazywane 2,8 proc., a do ZUS 4,5 proc., w 2014 r. 3,1 proc. - do ZUS 2,8 proc. W 2015 i 2016 r. byłoby to 3,3 proc. do OFE i 4 proc. do ZUS. Od 2017 ten poziom ma wynosić 3,5 proc. OFE i 3,8 proc. ZUS.
Według tych organizacji poziom gwarantujący, że emerytury nie będą niższe to 5 proc. składki przekazywanej do OFE. Taki poziom będzie wystarczający, jeśli Fundusze będą mogły więcej środków inwestować w akcje - obecnie 40 proc. otrzymywanej składki. Organizacje proponują też utworzenie dwóch subfunduszy w OFE - jednego mniejszego ryzyka i drugiego - bardziej ryzykownego.

Fundusz z większym ryzykiem dawałby większe zyski, korzystać mogłyby z niego osoby na początku oszczędzania na emeryturę. Drugi - bardziej konserwatywny subfundusz, na którym zyski byłyby mniejsze - byłby dla tych, którzy zbliżają się do emerytury.

_ - Proponowany przez rząd powrót w 2016 r. do 3,5 proc. składki do OFE nie zapewni przyszłej emerytury na takim poziomie, jak w obecnym systemie _ - powiedział Mordasewicz. _ Chcemy przynajmniej takiej części składki odkładanej w OFE, a nieoddawanej do ZUS na bieżące wypłaty emerytur, która nawet, jeśli nie zapewni wzrostu, to utrzyma emerytury na obecnym poziomie _ - dodał. _ Przy 5 proc. składce możliwy jest też podział na subfundusze _ - zaznaczył.

Mordasewicz zaznaczył, że porozumienie muszą zaakceptować jeszcze organa statutowe tych organizacji. _ Liczymy, że oficjalne stanowiska będą gotowe przed wtorkową Radą Ministrów, która ma zająć się rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym _ - powiedział ekspert. Po południu zajął się nim Komitet Stały Rady Ministrów.

bETFzfjN

Natomiast Zbigniew Żurek z BCC, organizacji, która nie przyjęła wspólnego stanowiska w sprawie OFE, podobnie jak OPZZ, tłumaczy, że BCC chce powrotu do obecnego poziomu składki, w wysokości 7,3 proc.

_ - Rozumiemy sytuację rządu, rozumiemy, że jest to trudna sytuacja, ale nie rozumiemy, dlaczego mamy się zgadzać na rozwiązania, do których nie mamy przekonania _ - powiedział Żurek.

Ponadto Mordasewicz podał, że wśród uzgodnionych przez część strony społecznej KT rozwiązań są też: uchwalenie nie później, niż do połowy 2011 r. ustawy zwiększającej efektywność OFE i redukującej koszty systemu, a także utrzymanie dziedziczenia obu części składki - w OFE i na subkoncie w ZUS oraz waloryzacji obu części składki.

Pięć organizacji, które przyjęły wspólne stanowisko, chcą też ułatwień dla dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w III filarze ubezpieczeń, utworzenia biura niezależnie oceniającego zadłużenie państwa i sytuację demograficzną oraz społecznej rady monitorującej funkcjonowanie rynku emerytur kapitałowych.

bETFzfjO

Mordasewicz podkreślił, że organizacje liczą na zaangażowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego, by zagwarantował on trwałość wypracowanych przez rząd i stronę społeczną rozwiązań w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t134353.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pracodawcy;minimum;5;procent;skladki;do;ofe,120,0,788344.html) Pracodawcy: Minimum 5 procent składki do OFE Propozycja Boniego oznacza niskie zyski dla emerytów, uważa Jeremi Mordasewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/5;proc;skladki;do;ofe;rostowski;mowi;nie,131,0,788099.html) 5 proc. składki do OFE? Rostowski mówi nie Zdaniem ministra późniejsze zmniejszenie składki nie wpłynie negatywnie na plan obniżenia deficytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miesiac;bez;zmian;w;ofe;to;strata;dla;budzetu,22,0,787734.html) Miesiąc bez zmian w OFE, to strata dla budżetu Wiceminister finansów chce, by reforma emerytalna weszła w życie jak najszybciej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t46487.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;pogania;ustawe;o;ofe;a;zwiazki;chca;rozmow,206,0,787406.html) Boni pogania ustawę o OFE, a związki chcą rozmów Komisja trójstronna uzgadnia jeszcze stanowisko. Związkowcy rozgoryczeni, bo nie ma dowolności wyboru między ZUS a OFE.
bETFzfki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)