Notowania

sławomir kopyciński
06.12.2011 06:15

Nie może to być partia, która kłania się biskupom

Kandydatka na szefową SLD mówi o przyszłości ugrupowania.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Money.pl: Sojusz Lewicy Demokratycznej jeszcze istnieje? *

*Joanna Senyszyn, posłanka do Parlamentu Europejskiego, SLD: *Cóż za pytanie? Oczywiście.

Codziennie pojawiają się nowe informacje na temat SLD i to informacje raczej złe. Kolejne osoby odchodzą z partii: a to radni, a to grupa młodzieżówki. Sojusz się rozpada?

Jesteśmy jednak ciągle największą partią lewicową w Polsce.

Czyli informacje o śmierci SLD są grubo przesadzone?

Byliśmy, jesteśmy i będziemy. Wciąż przyjmujemy nowych ludzi do partii. Wśród członków Sojuszu jest bardzo duża wola zmiany funkcjonowania partii, większej demokratyzacji. Członkowie SLD chcą zmian w sposobie wyrażania naszych postulatów, chcą żeby partia była bardziej wyrazista.

*To rozumiem, że Pani ani myśli uciekać do Ruchu Palikota? Pojawiły się takie informacje. *

To są plotki, które nie mają uzasadnienia. Jakoś nie słyszymy o kolejnych transferach poza posłem Sławomirem Kopycińskim. Reszta wiernie trwa przy Sojuszu.

*Pani również wiernie będzie trwać przy SLD, nawet jeśli szefową partii nie zostanie? *

Nigdy się nie obrażam. Tworzyłam SLD i jeżeli nie zostanę szefem, to niczego nie zmieni, nadal będę pracować na rzecz Sojuszu, jestem przecież europosłanką SLD.

Pani konkurentem będzie Leszek Miller? Na razie mówi, że nie będzie kandydował, ale mówił to samo przed wyborami na szefa klubu parlamentarnego.

Nie ma to dla mnie znaczenia, czy będzie kandydował. Ja kandyduję i to jako jedyna z poparciem macierzystej wojewódzkiej organizacji.

*Jest Pani pewna siebie. *

Partia będzie musiała zdecydować, czy chce nowego oblicza Sojuszu, czy chce wchodzić znowu do tej samej wody.

I się utopić?

Kiedyś Miller był już szefem. Z tego co pamiętam poparcie wówczas również leciało na łeb na szyję.

Czyli nie da się odbudować SLD dawną władzą?

Moim zdaniem partia potrzebuje nowego oblicza.

Na drugiej stronie czytaj o tym, co dalej z Grzegorzem Napieralskim

A co z Grzegorzem Napieralskim? Ostatnio bardzo się uaktywnił, jeździ po kraju. Trochę to dziwne skoro ma przestać być szefem.

Napieralski bierze udział w radach wojewódzkich SLD. Moim zdaniem bardzo słusznie. Jest szefem partii, która poniosła sromotną klęskę w wyborach. Przewodniczący więc spotyka się z członkami partii i wyjaśnia, dlaczego się nie udało.

Byłam z Grzegorzem Napieralskim na kilku spotkaniach i mówił na nich jednoznacznie, że przyjeżdża żeby jako przewodniczący pożegnać się. Dobrze, bo szef partii nigdy w żadnych okolicznościach nie powinien się chować i uciekać przed konsekwencjami.

Napieralski popiera Pani kandydaturę na szefową SLD?

Napieralski oświadczył, że nie będzie popierał żadnego kandydata, przynajmniej oficjalnie.

Mówi Pani Sojusz potrzebuje nowego oblicza. To znaczy jakiego?

SLD musi być bardziej wyraziste i zdecydowanie lewicowe, nie centrowe. Nie może to być partia, która kłania się biskupom, nie może być też aparatczykowska.

Czyli partia podobna do Ruchu Palikota. Istnieje możliwość żebyście Państwo stworzyli jedną partię?

Na razie możliwa i wskazana jest współpraca między nami. Wyborcy zdecydowali, że w Sejmie mają być dwie partie po lewej stronie.

_ Na razie _, a co później?

Co będzie w przyszłości? O tym będą decydować członkowie partii a nie władze.

Czyli tego Pani nie wyklucza?

Jak na razie moim celem jest wzmocnienie SLD i odzyskiwanie wyborców. Od 2001 roku straciliśmy 4 miliony wyborców, z tego około 2 milionów nie głosuje na żadną partię, są to więc wyborcy do odzyskania.

Natomiast kiedy Sojusz będzie już silniejszy, to wtedy członkowie będą decydować jakiej chcą formy współpracy z partią Janusza Palikota, tak jak z innymi środowiskami lewicowymi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t180508.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;wskazuje;winnych;porazki;sld,167,0,958119.html) Miller wskazuje winnych w SLD. Weryfikacja Główną odpowiedzialność za wynik wyborczy ponosi kierownictwo i przywódca partii - ocenił szef klubu SLD Leszek Miller.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t127402.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/czlowiek;sld;szczerze;napieralski;blefuje;wymienia;go;na;,129,0,917121.html) Człowiek SLD szczerze: Napieralski blefuje, wymienią go na... Politolog i kandydat SLD punktuje Grzegorza Napieralskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t181083.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;transfer;do;palikota;jest;dementi,30,0,982046.html) Dementuje. Nie wybiera się do Palikota Włodzimierz Czarzasty zaprzecza, jakoby w nadchodzącym tygodniu miał wstąpić do Ruchu Palikota.
Tagi: sławomir kopyciński, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz