Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nie pozwolić Rosji na nękanie sąsiadów"

0
Podziel się:

Podczas gdy Władimir Putin usiłuje odgrywać męża stanu w sprawie Syrii, Rosja szantażuje i nęka najbliższych sąsiadów, usiłując odwieść byłe radzieckie republiki od zacieśnienia więzów z UE.

"Nie pozwolić Rosji na nękanie sąsiadów"
(AP/FOTOLINK/East News)
bEEzILfp

Podczas gdy Władimir Putin usiłuje odgrywać męża stanu w sprawie Syrii, Rosja szantażuje i nęka najbliższych sąsiadów, usiłując odwieść byłe radzieckie republiki od zacieśnienia więzów z UE - pisze _ Financial Times _ i apeluje, by Moskwie na to nie pozwolić.

Moskwa chciałaby, aby Ukraina, Mołdawia i Armenia przystąpiły do Unii Celnej z Rosją, tworzonej z Białorusią i Kazachstanem. Armenia w tym miesiącu zasygnalizowała gotowość przystąpienia do tego bloku, Mołdawia pozostała nieugięta - zauważa w piątek dziennik.

Dodaje, że w rosyjskim podejściu do sąsiadów jest niewiele marchewek, ale kije mają charakter dobrze przewidywalny - to blokowanie istotnego eksportu czy groźby dotyczące zasobów energetycznych.

bEEzILfr

Geopolitycznie najważniejszym z tych krajów jest Ukraina, z którą związany jest dylemat Unii Europejskiej; na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, a Mołdawia i Gruzja mają parafować takie porozumienia. Jednak mimo niedociągnięć władz w Kijowie w kwestii niezbędnych reform czy uwięzienia byłej premier Julii Tymoszenko, UE powinna zdecydować się na ściślejszą integrację z tym krajem - ocenia _ FT _.

Po pierwsze umowa jest w dalszym ciągu najlepszą szansą dla Ukrainy, aby znaleźć się na drodze w kierunku opartej na prawie demokracji; z kolei niepodpisanie porozumienia sprawiłoby, że _ Ukraina byłaby 'stracona' dla Europy, ponieważ jej gospodarcza słabość ostatecznie mogłaby pchnąć prezydenta (Wiktora) Janukowycza do przystąpienia do Unii Celnej z Rosją _ - twierdzi gazeta.

Po drugie nie można pozwolić Rosji, by dominowała i narzucała swoją wolę krajom, które _ mają prawo do stanowienia o własnej przyszłości, wolne od zewnętrznych gróźb _. Jeśli _ Ukraina woli być częścią 'Europy', a nie poradzieckiego klubu Putina, to UE z pewnością powinna stworzyć mechanizmy, które zagwarantują wdrażanie przez nią reform. Ale powinna sama poprowadzić Ukrainę pod drzwi _ - konkluduje _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
Porozumienie w sprawie Syrii coraz dalej? Podczas spotkania szefów dyplomacji USA i Rosji nie doszło do konkretnych ustaleń, ale politycy osiągnęli postęp w niektórych kwestiach.
Pocisk spadł na teren ambasady Rosji w Syrii Atak terrorystyczny nie spowodował ofiar - poinformowała państwowa syryjska agencja prasowa SANA
Rosja: To nie Asad użył broni chemicznej Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że po regionie bliskowschodnim krążą duże ilości broni, tak z czasów radzieckich, jak i późniejszych.
bEEzILfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)