Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie wierzę w realizm projektu redukcji bezrobocia przedkładany przez niektórych polityków PiS, że w ciągu czterech lat zredukuje się bezrobocie o 50 proc.

0
Podziel się:
Nie wierzę w realizm projektu redukcji bezrobocia przedkładany przez niektórych polityków PiS, że w ciągu czterech lat zredukuje się bezrobocie o 50 proc.

Optymalnym wariantem jest jednolita stawka podatków PIT, CIT i VAT na poziomie 15 proc. Niezwłocznie po tym, jak obejmiemy Ministerstwo Finansów, przy pomocy danych, które tam są, będziemy musieli sprawdzić, czy dzisiejsza sytuacja finansów publicznych umożliwi nam zrobienie tego natychmiast, czy będzie wymagało to rozłożenia na dwa etapy.

Mamy problem kalendarza. Będziemy gotowi z projektami ustaw na pierwszy dzień funkcjonowania gabinetu. Zobaczymy, kiedy będzie pierwszy dzień funkcjonowania nowego gabinetu i wówczas będziemy mogli rozstrzygnąć, czy wszystko da się wprowadzić od 1 stycznia następnego roku.

Wydatki

Elementem naszego planu jest trzymanie się rygorów wydatkowych budżetu państwa. Naszym celem byłoby to, żeby móc przeprowadzić wielosektorowe dostosowania fiskalne pozwalające na redukcję deficytu budżetowego do poziomu, jak się da, 20 mld zł. To pozwoliłoby na redukcję długu publicznego do co najmniej 52 proc."

Bezrobocie

Cały szereg kroków związanych z rynkiem pracy musi doprowadzić do istotnego ograniczenia bezrobocia. Nie wierzę w realizm projektu redukcji bezrobocia przedkładany przez niektórych polityków PiS, że w ciągu czterech lat zredukuje się bezrobocie o 50 proc.

Zakładamy dość znaczące zredukowanie obciążeń z tytułu pozapłacowych kosztów pracy, przede wszystkim dla pracowników, którzy wchodzą na rynek pracy po raz pierwszy. Dla tych pracowników będziemy likwidować stawkę rentową, na fundusz pracy i gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Przekształcenia własnościowe

Zakładamy dość znaczący postęp przekształceń własnościowych, zdywersyfikowany, różnorodny, ale nie tak, jak robił to Socha, żeby podnosić kapitały albo puszczać je w pakietach mniejszościowych na giełdę, żeby wzmocnić pozycję obecnych zarządów a państwo żeby dostało trochę pieniędzy do budżetu. Chcemy prywatyzować w całości, nie zostawiać resztówek, wpuszczać inwestorów strategicznych.

Zmiany w systemie socjalnym

Liczbę świadczeń trzeba konsolidować i opierać na zasadzie, że dostają je ci, którzy wypełniają kryterium ubóstwa. Do pomocy społecznej trzeba wprowadzić kryterium majątkowe.

Wypowiedzi J. M. Rokity pochodzą z debaty zorganizowanej przez PAP

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)