Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie wszędzie można sie kąpać nad polskim morzem

0
Podziel się

Co dziesiąte polskie kąpielisko nie spełnia unijnych norm.

Nie wszędzie można sie kąpać nad polskim morzem
(PAP/EPA)
bEhFNxOZ

Niemal co dziesiąte kąpielisko nadmorskie w Polsce nie spełnia unijnych norm czystości wody, ale to i tak dwa razy lepiej niż przed rokiem - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Raport o czystości wód kąpieliskowych w UE jest podsumowaniem sezonu 2008 i ma być wskazówką dla urlopowiczów przed rozpoczęciem wakacyjnych wyjazdów.

Wynika z niego, że w Polsce 9 proc. (czyli 8) nadmorskich kąpielisk nie spełnia norm UE. To dużo lepszy wynik niż w zeszłorocznym raporcie, kiedy takich kąpielisk było 17 (19 proc.). Minimalne wymagania unijnej dyrektywy o czystości wód spełnia obecnie 91 proc. kąpielisk (81). Dla porównania rok temu - 81 proc.

bEhFNxPb

Przez rok wiele polskich kąpielisk nadmorskich osiągnęło najwyższe standardy jakości: w poprzednim raporcie było ich wymienionych tylko 30, czyli co trzecie, a w obecnym - 51, czyli 57 proc. Choć w Grecji, Francji, we Włoszech, w Słowenii, na Cyprze, Malcie i Litwie ten odsetek przekracza 90 proc., a i średnia unijna jest o wiele wyższa niż w Polsce: 88,6 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

Nieco pogorszyła się natomiast sytuacja nad polskimi rzekami i jeziorami. Unijne normy podstawowe spełnia 181, a nie jak rok wcześniej - 204 kąpieliska. Normy zaostrzone są respektowane nie w 109, tylko w 103 miejscach. W ciągu zeszłorocznego sezonu kąpieli całkowicie zakazano w 8 miejscach. Liczba kąpielisk nie spełniających unijnych norm wzrosła z 14 proc. do 16,5 proc. (czyli jest ich 38).

bEhFNxPh

Unijny komisarz ds. środowiska naturalnego Stawros Dimas cieszył się, że ogólna jakość wód w UE jest coraz lepsza.

_ - Wysoka jakość wody w kąpieliskach, a także wszystkich innych zbiornikach wodnych, ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia obywateli i dla dobrego stanu środowiska _ - powiedział.

Ogółem w UE 96 proc. kąpielisk nadmorskich spełnia obowiązkowe normy, podobnie jak 92 proc. kąpielisk nad jeziorami i rzekami.

bEhFNxPi

W sumie raport dotyczy 89 kąpielisk nad polskim morzem i 231 w głębi lądu (część w ciągu roku wykreślono). Ogółem zawiera informacje o ponad 21,4 tys. europejskich kąpielisk (w tym dwie trzecie nad morzem).

| Zgodnie z unijnym prawem próbki wód kąpieliskowych powinny być pobierane co dwa tygodnie w ciągu sezonu, a także na dwa tygodnie przed jego początkiem i jak najszybciej przebadane pod kątem szeregu zanieczyszczeń. Do końca każdego roku kraje członkowskie zgłaszają otrzymane rezultaty Komisji Europejskiej, która publikuje doroczne raporty. |
| --- |

bEhFNxPC
turystyka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)