Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
15.08.2005 16:31

Nie żyje Maciej Łukasiewicz, były naczelny "Rzeczpospolitej"

Podziel się
Dodaj komentarz

Zmarł Maciej Łukasiewicz, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" w latach 2000-2004.

Pracę w gazecie podjął w 1989 roku wraz z Dariuszem Fikusem, kiedy premier Tadeusz Mazowiecki powołał ich do nowego kierownictwa dziennika. Fikus został redaktorem naczelnym, a Łukasiewicz jego pierwszym zastępcą. W latach 1990-1996 Maciej Łukasiewicz był wieceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Pracę dziennikarską rozpoczął jeszcze w czasie studiów, najpierw dla "Wiedzy i Życia", a następnie w prasie Stronnictwa Demokratycznego - w "Tygodniku Demokratycznym" i w "Kurierze Polskim". Po wprowadzeniu stanu wojennego został negatywnie zweryfikowany i wyrzucony z pracy. Podjął pracę w "Poradniku Sprzedawcy Żywności", a następnie w 84 roku założył kwartalnik "Wolne pismo MOST", a później "Wydawnictwo MOST", które publikowało w drugim obiegu książki oraz "Warszawskie Zeszyty Historyczne" i "Kulturę Niezależną".

Maciej Łukasiewicz urodził się w 1941 roku. Ukończył Archeologię Śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem Lauru Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W ubiegłym roku został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w długoletniej pracy dziennikarskiej".

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz