Notowania

elektrownia atomowa
01.06.2011 08:31

"Niech Polacy zdecydują, czy chcą atomu"

Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita powiedział, że tak ważna decyzja powinna być omawiana w szerokiej debacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mil/Dreamstime)

Sojusz Lewicy Demokratycznej podtrzymuje swoje stanowisko co do przeprowadzenia referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej. Wczoraj do plebiscytu w tej sprawie wezwał polski rząd ONZ-owski sprawozdawca do spraw odpadów toksycznych.

Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita powiedział w Sygnałach Dnia, że tak ważna decyzja powinna być omawiana w szerokiej debacie, a następnie głosowana w referendum. Dodał, że jego partia ma świadomość nadchodzącego kryzysu energetycznego. Jednak - jego zdaniem - sposób na jego rozwiązanie powinien być szerzej konsultowany.

- _ Na razie rząd przyjął we właściwy dla siebie sposób plan budowy elektrowni atomowej. Nie wiadomo, kto to sfinansuje, bo to są potężne koszty i nie toczy się żadna poważna debata na ten temat. Chcielibyśmy, żeby Polacy w ostatniej fazie tej debaty się wypowiedzieli _- powiedział Kalita.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA KALITY:

(Źródło: IAR)

Tomasz Kalita przypomniał, że za referendum przemawia też poniedziałkowa decyzja władz Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi postanowili, że do 2022 roku zaprzestaną korzystania z technologii atomowych.

Wczoraj sprawozdawca ONZ do spraw odpadów toksycznych Calin Georgescu powiedział, że Polacy powinni wiedzieć o wszystkich szansach oraz zagrożeniach wynikających z budowy elektrowni atomowej. Jego zdaniem, informacje takie nie powinny ograniczać się jedynie do lokalizacji przyszłej elektrowni i czasu jej budowy.

Powinny natomiast obejmować również najnowsze dane naukowe na temat pozyskiwania uranu, potencjalnych zagrożeń związanych z energią atomową i składowania odpadów radioaktywnych. Gabinet Donalda Tuska zakłada, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zacznie działać w 2020 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t135914.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;referendum;w;sprawie;polskich;atomowek,167,0,799143.html) Będzie referendum w sprawie polskich atomówek? Bez akceptacji społecznej tego typu przedsięwzięcia nie mają sensu, mówi Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t124608.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;atomowe;referendum;jest;bez;sensu,57,0,811065.html) Szydło: Atomowe referendum jest bez sensu Teraz wszyscy są pod wrażeniem tego co dzieje się w Japonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t97787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/referendum;atomowe;jak;zaglosujemy,152,0,800152.html) Referendum atomowe. Jak zagłosujemy? Jeśli do niego dojdzie, być może będziemy głosować dwa dni, ale nie przez pełnomocnika.
Tagi: elektrownia atomowa, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz