Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nielegalna praca za granicą wciąż kwitnie

Nielegalna praca za granicą wciąż kwitnie

Wciąż nie brakuje ofert nielegalnej pracy za granicą. Nieuczciwi pośrednicy nie wystraszyli się aresztowań osób organizujących niewolnicze zatrudnienie. Ogłoszenia w prasie kuszą naiwnych pracą we Włoszech.

Autor krótkiego ogłoszenia "Włochy - zbiory, dobrze płatna", przy którym podany był jedynie telefon komórkowy, zaproponował wyjazd już w najbliższy piątek za 800 złotych do Candeli na południu Włoch. Na miejscu zbiór pomidorów od godziny 6 rano do 20 wieczorem z trzygodzinną przerwą: od 5 i pół euro za zebraną skrzynkę. Nie chciał jednak podać żadnych swoich danych.

To jest ewidenty oszust
Podinspektor Zbigniew Matwiej - rzecznik komendanta głównego policji zapewnił, że funkcjonariusze zajmują się zgłoszonymi podejrzanymi ofertami. Mamy prawo i obowiązek pytać pośrednika o to czy ma zarejestrowaną firmę,czy posiada ceryfikat od urzędu marszałkowskiego na taką działalność, zażądać danych zagranicznego pracodawcy i sprawdzić informacje np. dzwoniąc do niego. Niestety we Włoszech wciąż kwitnie praca na czarno, co daje pole do nadużyć nieuczciwym pośrednikom. Niektórzy bez zażenowania przyznają, że proponują pracę na czarno. Jedna z kobiet łumaczyła, że - mimo otwarcia przez Włochów rynku pracy dla nowych członków Unii, w tym Polski - nikomu nie opłaca się załatwiać pozwolenia na prace sezonową.
Nie ma tam takich łapanek,chyba że ktoś zakapuje

Wszyscy pośrednicy sprawdzeni przez reproterkę oferowali pracę na czarno, działając nielegalnie. W ubiegłym tygodniu 113 Polaków pracujących w niewolniczych warunkach na plantacjach we Włoszech zostało uwolnionych w okolicach Bari i Foggi. Nasi rodacy w Bari i Foggi zwabieni perspektywą wysokich zarobków - trafili do obozów niewolniczej pracy. Byli więzieni, bici, zmuszani do pracy ponad siły, mieszkali w nieludzkich warunkach. Policja szacuje, że ofiarami niewolniczej pracy może być nawet ponad tysiąc Polaków.

praca, włochy, kapo, niewolnictwo xxi w
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
C3680X
79.64.117.* 2014-09-27 17:34
na terenie giełdy samochodowej w Measham dziala firma ( mycie samochodow )ktora zmusza pracownikow do niewolniczej pracy ( 15 osob a moze i wiecej nie tylko nie maja pieniedzy za prace ,nie ubezpieczeni ale nie moga wrócic do domu , szereg z nich pozbawiono dokumentow , nie znaja angielskiego i boja sie zglosic tego gdziekolwiek)
dddddddddddddddddd
83.21.143.* 2009-06-21 23:14
dddddddddddddddd
maria okradziona
83.175.178.* 2007-03-28 19:54
Witam,
pracuję we Włoszech już ponad rok. Wcześniej były problemy ale jakoś
wychodziło wszystko dobrze,jednak za ostatni rok
pracodawca nie wypłacił mi , ani mojemu synowi pieniędzy. Od grudnia jestem
zwodzona czekami bez pokrycia. Byłam już u włoskiej policji,
pracodawca był tam przesłuchiwany i nic to nie dało. Straszy mnie że
ma świadka,który widział jak płacił mi pieniądze.
Nie stać mnie na adwokata,a sprawa będzie się toczyć ponad rok z
niewiadomo jakim rezultatem (takie otrzymałam informacje).

nie wiem do kogo się zwrócić po pomoc
Zobacz więcej komentarzy (7)