Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nielegalny alkohol w Polsce. Urząd Celny ostrzega przed trunkami bez banderoli

0
Podziel się:

Jeżeli mamy wątpliwość, czy alkohol jest legalny czy nie można sprawdzić numer banderoli na stronie Izby Celnej lub Ministerstwa Finansów.

Nielegalny alkohol w Polsce. Urząd Celny ostrzega przed trunkami bez banderoli
(Dedek/Reporter)

Blisko 1 tysiąc przypadków zatruć alkoholem nieznanego pochodzenia odnotowuje rocznie Główna Inspekcja Sanitarna. By uświadomić, jakie skutki może nieść picie trunków bez banderoli Urząd Celny rozpoczął kampanię informacyjną _ Stop nielegalnemu alkoholowi _.

Plakaty przestrzegające przed piciem alkoholu z niewiadomych źródeł pojawiły się na ulicach miast w województwie zachodniopomorskim i podkarpackim. _ W ciągu roku w całej Polsce zamknięto 150 nielegalnych rozlewni. Taki alkohol jest produkowany w bardzo złych warunkach _ - mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Urzędu Celnego w Szczecinie. Może być wytwarzany z podpałki do grilla, płynu do spryskiwaczy, może zawierać trujący metanol. Później pokątnie na targowiskach jest sprzedawany.

Jeżeli mamy wątpliwość, czy alkohol jest legalny czy nie można sprawdzić numer banderoli na stronie Izby Celnej lub Ministerstwa Finansów. _ Spotykamy się z sytuacjami, że w nielegalnych rozlewniach alkoholu są profesjonalne kapslownice, a na ksero są wykonywane banderole. Dlatego, gdy kupujemy alkohol na targowisku możemy sprawdzić oryginalność banderoli, w sklepach takie zjawisko raczej nie występuje _ - dodaje Monika Woźniak-Lewandowska.

W ciągu ostatniego roku służba celna przejęła blisko 1 milion litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia. W województwie zachodniopomorskim w przeciągu lat 2010 - 2013 było to ponad 62 tysiące litrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Alkohol z podpałki do grilla? Celnicy... Alkohol z nieznanego źródła, z uwagi na możliwą obecność w nim metanolu, może być śmiertelnie niebezpieczny - ostrzegają Służba Celna i Polski Przemysł Spirytusowy.
Mieli domową fabrykę tytoniu. A w niej... Pogranicznicy wraz z celnikami wkroczyli na teren posesji wczoraj. Znaleźli tam linię do produkcji krajanki oraz dużą ilość tytoniu.
Koniec z kontrabandą. Uszczelniają granice W Chinach rośnie w ostatnich latach liczba konfiskat na cle - o 20 proc. rocznie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)