Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy chcą uregulować sprawę gazu łupkowego

0
Podziel się:

Niemiecki rząd chce jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu
uregulować kwestię wydobycia gazu łupkowego.

Niemcy chcą uregulować sprawę gazu łupkowego
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Niemiecki rząd chce jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu uregulować kwestię wydobycia gazu łupkowego, obchodząc obowiązujące moratorium na uważaną przez Niemców za ryzykowną metodę tzw. szczelinowania hydraulicznego - podał w sobotę _ Der Spiegel _.

_ - Nie możemy sobie pozwolić na ideologiczne blokady, ponieważ fracking (szczelinowanie hydrauliczne) może stać się istotnym elementem zaopatrzenia w energię _ - powiedział Michael Kauch, rzecznik ds. energii FDP - partii współrządzącej w Niemczech wraz z CDU i CSU.

Przedstawiciele klubów parlamentarnych CDU/CSU i FDP, tworzących koalicję rządową, opracowali dyrektywy dla eksploatacji gazu z łupków. Warunkiem rozpoczęcia wydobycia mają być badania wpływu metody szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne, przede wszystkim na wody gruntowe. Autorzy opracowania zapewniają, że na obszarach ochrony wód poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego będą zakazane.

Według _ Spiegla _ ministerstwa ochrony środowiska i gospodarki mają przedstawić do przyszłego tygodnia konkretne propozycje uregulowania kwestii wydobycia. _ Chcemy załatwić tę sprawę jeszcze w tej kadencji _ - zapewnił Kauch.

Fracking polega na wtłaczaniu do złoża pod wysokim ciśnieniem wody, piasku i związków chemicznych, by doprowadzić do uwolnienia gazu z łupków.

Autorzy opracowania zapewniają, że na obszarach ochrony wód poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego będą zakazane.

Partie opozycyjne SPD i Zieloni są przeciwne eksploatacji złóż gazu łupkowego. Na wniosek rządzonych przez te partie krajów związkowych - Północnej Nadrenii-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Bremy i Nadrenii-Palatynatu druga izba parlamentu Bundesrat wezwała w zeszły piątek do wydania zakazu stosowania substancji chemicznych przy poszukiwaniu gazu łupkowego, dopóki nie zostaną zbadane wszystkie skutki tej metody dla środowiska.

Z danych niemieckiego Urzędu Geologicznego wynika, że z własnych złóż łupków Niemcy mogłyby przez 13 lat pokryć swoje całkowite zapotrzebowanie na gaz.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy: To nie jest budżet doskonały Niemiecka prasa podzielona w ocenie efektów budżetowego szczytu.
Nowe dane z Niemiec. Zły sygnał dla Polski? Eksport Niemiec wzrósł w grudniu 2012 r. o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych.
Tu tylko jedna trzecia ludzi ufa bankom Rok wcześniej wskaźnik zaufania do sektora bankowości i ubezpieczeń wynosił jeszcze 36 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)