Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Widzyk
|

Niemcy coraz chętniej inwestują za granicą

0
Podziel się

Ankieta: 44 proc. przedsiębiorstw planuje na 2010 rok inwestycje
bezpośrednie za granicą.

Niemcy coraz chętniej inwestują za granicą
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDAmCcXp

44 procent niemieckich przedsiębiorstw planuje na 2010 rok inwestycje bezpośrednie za granicą - wynika ankiety Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK).

_ - To bardzo optymistyczne dane dla Polski _ - skomentował dane kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w polskiej ambasadzie w Berlinie Jacek Robak.

Przed rokiem zamiar inwestowania za granicą deklarowało jedynie *38 proc. *przedsiębiorstw w Niemczech.

bDAmCcXr

Raport DIHK sporządzany jest na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród 25 tys. przedsiębiorstw.
Eksperci DIHK oceniają, że nastroje niemieckich przedsiębiorców są bardziej optymistyczne po raz pierwszy od początku kryzysu gospodarczego. DIHK podniosła w środę prognozę wzrostu PKB dla Niemiec z 2 proc. do 2,3 proc. w 2010 r.

_ - Nastrój przedsiębiorców wyraźnie się poprawił _ - powiedział Robak. Jak wskazał, najwięcej firm niemieckich chce inwestować w _ starych _ krajach UE, kolejny kierunek to Chiny, a następnie nowe kraje UE, gdzie inwestycje planuje około 30 proc. ankietowanych przedsiębiorstw.

_ - Spośród nowych krajów członkowskich UE Polska jest największym rynkiem dla Niemiec. Należy oczekiwać pełnej stabilizacji inwestycji niemieckich w Polsce, w szczególności w tych branżach, w których firmy te miały ustabilizowaną pozycję rynkową _ - ocenił Robak.

Podkreślił, że celem planowanych inwestycji nie jest przenoszenie miejsc pracy z Niemiec za granicę, lecz wzmocnienie pozycji na segmentach rynku opanowanych już wcześniej przez niemieckich eksporterów.

bDAmCcXx

_ - Dominującą motywacją inwestycji zagranicznych są analizy rynkowo-strategiczne. Rzadziej wymienia się obecnie niekorzystne warunki produkcji w kraju, w tym rozważania dotyczące kosztów _ - ocenia DIHK w swoim raporcie.

Izba wskazuje, że w najbliższym czasie należy oczekiwać _ odczuwalnych impulsów wzrostu _ z Polski, szczególnie ze względu na inwestycje publiczne w infrastrukturę w związku z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r.

Rosnące bezrobocie może jednak przyczynić się do tego, że prywatna konsumpcja również w Polsce przestanie być wkrótce podporą koniunktury - ostrzega DIHK.

bDAmCcXS
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)