Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy dalej nie chcą euroobligacji. Hollande bezsilny

0
Podziel się:

Za wprowadzeniem euroobligacji opowiedział się Francois Hollande. Chce nakłonić Berlin do zmiany stanowiska.

Niemcy dalej nie chcą euroobligacji. Hollande bezsilny
(PAP/EPA)

Niemiecki rząd podtrzymał dziś swój sprzeciw wobec propozycji emitowania wspólnych obligacji strefy euro. Za wprowadzeniem euroobligacji opowiedział się nowy prezydent Francji Francois Hollande i chce nakłonić Berlin do zmiany stanowiska.

_ - Wspólne obligacje strefy euro nie są metodą na pokonanie aktualnego kryzysu _ - powiedział w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Georg Streiter. Dodał, że UE powinna się raczej skoncentrować na staraniach o wzmocnienie wzrostu gospodarczego i konkurencyjności.

Niemiecki wiceminister finansów Steffen Kampeter powiedział, że euroobligacje to _ błędna recepta na obecne czasy _, bo osłabiłyby presję na reformy europejskich gospodarek. _ - Dopóki nie będzie wspólnej polityki fiskalnej w Europie, Niemcy odrzucają wspólne finansowanie za pośrednictwem euroobligacji (...) Potrzebujemy paktu fiskalnego, dyscypliny budżetowej i inwestycji w przyszłość _ - powiedział Kampeter w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk.

Także sekretarz generalny współrządzącej Niemcami liberalnej partii FDP Patrick Doering ocenił, że _ wspólne zadłużenie (krajów strefy euro) i wspólny poziom oprocentowania byłyby szkodliwe _.

Dzisiejsze wypowiedzi przedstawicieli chadecko-liberalnej koalicji rządzącej w Niemczech to reakcja na inicjatywę prezydenta Francji Francois Hollande'a. W miniony weekend na marginesie szczytu G8 w Camp David zapowiedział on, że na nieformalnym szczycie UE w Brukseli w najbliższą środę chce zaproponować euroobligacje jako element polityki wzrostu gospodarczego w UE. _ I propozycji tej nie przedstawię sam _ - powiedział.

Według mediów euroobligacje popiera też premier Włoch Mario Monti. Również brytyjski wicepremier Nick Clegg powiedział tygodnikowi _ Der Spiegel _, że euroobligacje mogą okazać się jednym z koniecznych rozwiązań, aby przezwyciężyć kryzys euro.

Hollande może uzależnić od zgody Berlina na jego propozycje swoje poparcie dla kandydatury niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego na nowego szefa eurogrupy, skupiającej ministrów finansów strefy euro. Jak podał w najnowszym wydaniu _ Der Spiegel _, Francuzi twierdzą, że zgodzą się na kandydaturę Schaeublego, jeżeli zrezygnuje on z funkcji ministra finansów Niemiec. Schaeuble uchodzi za głównego kandydata na następcę obecnego szefa eurogrupy, premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera, którego mandat upływa w czerwcu.

Czytaj więcej na temat problemów Europy
Merkel i Hollande razem uratują Grecję? To pierwsza oficjalna podróż zagraniczna nowego prezydenta Francji.
Niemcy: Bez dyskusji o pakcie fiskalnym Opozycyjna SPD krytykuje stanowisko Merkel jako prowokowanie Francji.
Mnożą się pogłoski, choć Berlin dementuje Niemiecki rząd rozważa pomysł wprowadzenia wspólnych obligacji państw euro o najwyższym ratingu AAA - podał dziennik _ Die Welt _ powołując się na dyplomatów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)