Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy nas chwalą. "Nie zdążyliśmy obrosnąć w sadło"

0
Podziel się:

Minister finansów tłumaczy w niemieckiej prasie polski sukces.

Niemcy nas chwalą. "Nie zdążyliśmy obrosnąć w sadło"
(kprm.gov.pl)

Zdumiewająca stabilność Polski w czasie światowego kryzysu gospodarczego nadaje nowy, pozytywny sens będącemu wyrazem kpiny niemieckiemu powiedzeniu _ polnische Wirtschaft _ - pisze niemiecki dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Wyjaśniając przyczyny tej sytuacji, minister finansów Jacek Rostowskizaprzeczył w rozmowie z _ FAZ _, jakoby w Polsce wszystko robiono właściwie. Przeciwnie, popełnia się tyle samo błędów co inni. _ - My jednak później wystartowaliśmy _ - powiedział Rostowski.

Jak tłumaczył, podczas gdy banki w gospodarkach rynkowych Zachodu przez pokolenia zaciągnęły długi sięgające 400 procent produktu krajowego brutto, to w Polsce, która ma gospodarkę rynkową od 20 lat, kwota ta wynosi dopiero 75 procent._ - Po prostu nie mieliśmy czasu narobić tylu długów i obrosnąć w sadło _ - powiedział Rostowski.

_ - Jesteśmy jak dwudziestolatek, który być może wypił o dwa kieliszki za dużo, podczas gdy zachodnie gospodarki przypominają mi starszych mężczyzn, których wątroby są już dawno zepsute po nieskończenie wielu biesiadach _ - dodał.

_ Z _obacz jak Polska skorzysta na pomocy Banku Światowego (MaximsNewsNetwork, ang.):

_ FAZ _ zauważa, że polska jako jedyny duży kraj wśród nowych państw członkowskich UE jest mniej zależna od eksportu, a także korzysta na bezprecedensowym spadku wartości złotówki pod koniec 2008 roku.

_ - Duże banki to w większość spółki-córki zagranicznych instytucji. Są w mniejszym stopniu uwikłane w ryzykowne transakcje niż ich spółki-matki na Zachodzie, dlatego dotychczas rząd nie był zmuszony do ratunkowej interwencji w żadnym przypadku _ - dodaje.

Według dziennika jednym z powodów względnie stabilnej sytuacji w Polsce jest także _ nietypowe _ i _ staromodne _ zachowanie gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw, które zadłużają się o wiele mniej niż w innych krajach, przez co banki ponoszą mniej ciężarów w czasie kryzysu, a prywatna konsumpcja nie ucierpiała tak jak gdzie indziej.
_ - Również polityka rządu w Warszawie nie jest zwyczajna _- ocenia _ FAZ _. Inaczej niż rządy zachodnich państw liberalny gabinetDonalda Tuskarezygnuje jak dotąd z programów związanych z wydatkami i przyjął program oszczędnościowy.

_ - Ogólnie jak na razie kryzys przyczynił się do tego, że względnie stabilna Polska zbliża się do standardów życia na Zachodzie. Jednak jeśli nadal chce nadrabiać dystans, rząd musi zdecydować się na spłacenie pewnych hipotek obciążonych w pierwszych latach transformacji _ - dodaje _ FAZ _.

Pisze w tym kontekście o _ poduszkach amortyzujących _, stworzonych dla osób, które przegrały na zmianach ustrojowych i _ terapii szokowej _. _ - Między innymi system wcześniejszych emerytur oraz ubezpieczeń rolniczych przyczyniają się do tego, że Polska do dziś ma jedną z najniższych kwot zatrudnienia w Europie _- ocenia _ FAZ _.

ZOBACZ TAKŻE:

gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)