Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy obniżą podatki? Opozycja przeciw

0
Podziel się

Chadecko-liberalny rząd Niemiec zdecyduje 6 lipca o obniżeniu podatków od 2013 roku - poinformował minister gospodarki Philipp Roesler.

Niemcy obniżą podatki? Opozycja przeciw
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)
bDZsnqrV

Chadecko-liberalny rząd zdecyduje 6 lipca o obniżeniu podatków od 2013 roku - poinformował minister gospodarki Philipp Roesler. Opozycja skrytykowała te plany i oskarżyła partie rządzące o składanie obietnic bez pokrycia.

Na razie nie wiadomo, jaka będzie wartość zapowiedzianych cięć podatkowych. Przywódcy tworzących koalicję rządzącą partii CDU, CSU i FDP - Angela Merkel, Horst Seehofer i Philipp Roesler - uzgodnili jedynie w minionych dniach, że od 1 stycznia 2013 roku ograniczone zostaną ciężary dla osób o średnich i niskich dochodach, a także tzw. zimna progresja, czyli ukryte podwyżki podatków, będące następstwem wzrostu płac.

Niższe będą też składki na ubezpieczenie społeczne. Decyzja o skali tych cięć zapadnie jednak dopiero jesienią, zanim uchwalony zostanie budżet państwa na 2012 r.

bDZsnqrX

Zdaniem przywódców chadecko-liberalnej koalicji obniżenie ciężarów podatkowych będzie zarazem impulsem dla większej konsumpcji oraz inwestycji. - _ Popyt wewnętrzny zostanie wzmocniony. Polityka podatkowa jest zarazem polityką wzrostu _ - zapisano w dokumencie, który ma w środę przyjąć niemiecki rząd.

Jednocześnie Niemcy zamierzają kontynuować konsolidację budżetu, aby dotrzymać kryteriów dotyczących wielkości zadłużenia państwa; w 2016 roku w Niemczech obowiązywać zacznie zapisany w konstytucji _ hamulec zadłużenia _, zgodnie z którym zobowiązania finansowe netto zaciągane przez państwo nie mogą przekroczyć 0,35 proc. PKB.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t124560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/berlin;krytykuje;projekt;budzetu;ue,235,0,863467.html) Berlin krytykuje projekt budżetu UE
Plany chadeków i liberałów ostro skrytykowali politycy opozycji. - _ Ogłaszając pozbawiony treści formalny kompromis Merkel, Seehofer i Roesler chcą odwrócić uwagę od tego, że są niezdolni do działania _ - ocenił wiceprzewodniczący frakcji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Joachim Poss. - _ To obietnice bez pokrycia _ - dodał.

Zdaniem szefa SPD, Sigmara Gabriela, koalicji chodzi tylko o _ prezenty wyborcze _; następne wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się właśnie w 2013 roku. Z kolei szef frakcji Zielonych Juergen Trittin ocenił w rozmowie z telewizją ARD, że zapowiedź obniżenia podatków ma jedynie pomóc liberalnej FDP, której notowania balansują na granicy progu wyborczego.

bDZsnqsd

Także władze niemieckich krajów związkowych, w tym rządzonych przez chadecję, zasygnalizowały sprzeciw wobec cięć podatkowych. - _ Wiele razy powtarzałem, że landy nie mogą sobie na to pozwolić _ - oświadczył chadecki premier Hesji Volker Bouffier, cytowany przez agencję dpa.

O wątpliwościach niemieckiego ministra finansów czytaj na następnej stronie

Obniżenie podatków było centralnym założeniem programów wyborczych chadeków i liberałów, jak również ich umowy koalicyjnej z jesieni 2009 roku. Wówczas obiecano cięcia i ułatwienia podatkowe na 24 mld euro od 2011 roku. Jednak już w pierwszych miesiącach 2010 roku stało się jasne, że ze względu na trudną sytuację budżetową po najgłębszym w historii Niemiec recesji gospodarczej, obietnice te będą nie do przeprowadzenia.

Dynamiczny wzrost gospodarczy w 2010 i pierwszych kwartałach 2011 roku oraz większe niż zakładano wpływy z podatków skłoniły liberałów pod wodzą nowego szefa partii Philippa Roeslera do powrotu do ich kluczowych postulatów podatkowych. Wiadomo, że skala ewentualnej obniżki ciężarów podatkowych nie będzie tak duża, jak założono w umowie koalicyjnej i wyniesie jedynie kilka miliardów euro.

bDZsnqse

Z rezerwą o postulatach FDP wypowiadał się dotychczas chadecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Jak powiedział w wywiadzie opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika _ Der Spiegel _, z projektu budżetu państwa na 2012 rok wyraźnie wynika, że _ pomimo sukcesów w realizacji planu oszczędnościowego, droga do dotrzymania reguł wyznaczonych przez +hamulec zadłużenia+ w 2016 roku jest jeszcze daleka _.

Wskazał, że zadłużenie państwa sięga ponad 1,3 biliona euro. - _ Tym, którzy ze względu na duże wpływy z podatków widzą jeszcze przestrzeń do ich obniżenia, doradzałbym ostrożność _ - dodał Schaeuble.

Sytuację finansów niemieckiego państwa komplikuje również sytuacja w strefie euro i konieczność udzielenia Grecji kolejnej pomocy finansowej, jak również przewidywane wysokie koszty zmiany w polityce energetycznej Niemiec, zakładającej odejście od energii atomowej oraz szybszy rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t98846.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/wyjazdy;zarobkowe;pomoga;fiskusowi,99,0,806243.html) Wyjazdy zarobkowe pomogą fiskusowi Otwarcie rynku pracy w Niemczech może być szansą na zasilenie budżetu państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t90135.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;na;wiosne;podzieli;koalicje;pawlak;pelen;obaw,25,0,800793.html) Budżet na wiosnę podzieli koalicję? Pawlak pełen obaw Donald Tusk uważa, że byłoby lepiej, aby debata budżetowa nie była wpisana w _ logikę wyborczą _.
bDZsnqsy
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)