Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Otwórzcie rynek pracy

0
Podziel się:

"Der Tagesspiegel" wzywa niemiecki rząd do otwarcia rynku pracy dla Polaków i obywateli innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Niemcy: Otwórzcie rynek pracy
(EPA / PAP)

Berliński dziennik "Der Tagesspiegel" wzywa niemiecki rząd do otwarcia rynku pracy dla Polaków i obywateli innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Tymczasem premierzy wschodnioniemieckich landów Turyngii i Saksonii-Anhalt opowiadają się za utrzymaniem restrykcji.

"Tagesspiegel" pisze w redakcyjnym komentarzu, że niemiecki rząd powinien uczyć się od takich krajów jak Wielka Brytania czy Irlandia, w jaki sposób umiejętnie pozyskiwać wykwalifikowanych pracowników z krajów Europy Środkowej. Ograniczenia wobec nich na niemieckim rynku pracy dziennik nazywa "nowym murem".

_ Okres ochronny niemieckiego rynku pracy kończy się w 2009 roku, ale może zostać przedłużony o kolejne 2 lata. _"Podczas gdy Wielka Brytania i Irlandia swój rozwój gospodarczy w poważnym stopniu zawdzięczają dobrze wykształconym, gotowym do integracji i płacącym podatki fachowcom ze Wschodu, w Niemczech o pracę musi błagać nawet pomocnik przy szparagach" - czytamy w "Tagesspieglu".

Tymczasem premierzy wschodnioniemieckich krajów związkowych rządzonych przez CDU - Turyngii i Saksonii-Anhalt - przestrzegają przed otwarciem rynku pracy przed rokiem 2009. Cytowani przez bulwarówkę "Bild am Sonntag" szefowie rządów wyrazili opinię, że zagroziłoby to niemieckiemu rzemiosłu oraz małym i średnim przedsiębiorstwom.

Wezwali też do stworzenia warunków do lepszej integracji na rynku pracy dla niemieckich bezrobotnych.

Dyskusję na temat otwarcia rynku pracy dla obywateli z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wywołała wypowiedź wiceministra pracy, który w ubiegłym tygodniu zasugerował taką możliwość.

Rzecznik rządu zastrzegł, że gabinet Angeli Merkel nie ma jeszcze w tej sprawie jednoznacznego stanowiska i zajmie się nią pod koniec sierpnia.

praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)