Notowania

chiny
06.10.2010 07:54

Niemcy pomagają Chinom w budowie wolnego rynku

Chińczycy chcą ochrony Światowej Organizacji Handlu. Stany Zjednoczone są przeciwne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(star5112/CC/Flickr)

Niemcy będą starały się nakłonić UE, by do 2016 roku uznała Chiny za kraj o gospodarce rynkowej. To gwarantuje Chinom - w świetle międzynarodowych przepisów handlowych - ochronę przed niektórymi zarzutami, np. o dumping.

Kanclerz Angela Merkel i premier Chin Wen Jiabao spotkali się po brukselskim szczycie EU-Azja. Wspólne oświadczenie obajga liderów świadczy o rozmowach tych narodów z krajami UE na temat uznania Chin za gospodarkę rynkową. Jednak Pekin będzie musiał jeszcze spełnić pewne warunki, wymagane przez Unię. Reuters nie specyfikuje tych wymogów.

Zyskawszy taki status Chiny, słynące z eksportu tanich towarów, byłyby w pewnych kwestiach chronione przez przepisy Światowej Organizacji Handlu. Unia i Stany Zjednoczone zarzucają Chinom od lat, że faworyzują własny eksport, sztucznie zaniżając kurs juana.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t18593.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;handlowa;usa-chiny;azjaci;kontratakuja,196,0,484292.html) Wojna handlowa USA-Chiny. Azjaci kontratakują Walka toczy się o chińskie ograniczenia eksportu surowców. Unia też niezadowolona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t111446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;chin;umocnienia;juana;nie;pomoze;usa,80,0,680272.html) Premier Chin: Umocnienia juana nie pomoże USA Wen Jiabao uważa, że może to spowodować bankructwa eksporterów.
Tagi: chiny, niemcy, wolny rynek, unia, usa, juan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz