Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Błoński
|

Niemcy: Powstanie bankowy gigant?

0
Podziel się:

Dwa największe państwowe niemieckie banki po połączeniu stworzą instytucję dysponującą aktywami o wartości 1,3 bln dolarów.

Niemcy: Powstanie bankowy gigant?
(PAP/EPA)

Właściciele dwóch największych niemieckich banków państwowych prowadzą rozmowy, które mogą zakończyć się ich połączeniem.

Jeśli do tego dojedzie, powstanie drugi pod względem wielkości bank Niemiec.

Aktywa połączonych Landesbank Baden-Württemberg i BayernLB są warte 1,3 biliona dolarów. Instytucja ustępowałaby wielkością jedynie Deutsche Bankowi i znalazłaby się wśród największych europejskich firm tego typu.

O przyszłości banków rozmawiali premierzy Badenii-Wirtembergii i Bawarii. Günther Oettinger, premier pierwszego z landów, stwierdził, że doszło do wymiany pomysłów, ale nie rozpoczęto konkretnych negocjacji. Jednak rozmowy będą kontynuowane.

Sam fakt, iż doszło do takich rozmów wskazuje, że banki krajowe znalazły się w poważnych tarapatach. Badenia-Wirtembergia i Bawaria to bogate landy, które od lat konkurują ze sobą. Jednak dwa lata temu rząd federalny wycofał swoje gwarancje, co spowodowało spadek ich dochodów. Dla niektórych banków oznaczało to początek kłopotów finansowych.

Konsolidacja w sektorze niemieckich banków krajowych rozpoczęła się w sierpniu. Wówczas LBBW kupił mającego problemy SachsenLB. Chce też kupić WestLB z Düsseldorfu.

Osoby zorientowane w przebiegu rozmów pomiędzy premierami Badenii-Wirtenbergii i Bawarii podkreślają, że miało miejsce jedynie wstępne rozpoznanie. Jednak „coś musi się wydarzyć”, stwierdziła jedna z nich w rozmowie z Financial Times.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)