Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Niemcy: Rząd upiększa projekt Emerytura 67

0
Podziel się:

Subwencje i bonusy mają złagodzić szok wywołany ustawą o podniesieniu granicy wieku emerytalnego, która wejdzie w życie w 2012 roku.

Ograniczone „Kombilöhne”, czyli subwencjonowane miejsca pracy dla długoletnich bezrobotnych i dla osób starszych oraz bonusy zachęcające młodych do zawierania ubezpieczeń prywatnych mają, według niemieckiego rządu, złagodzić ustawę o podniesieniu granicy wieku emerytalnego do 67 roku życia, która wejdzie w życie w 2012 *roku*.

Krytykowany przez związki zawodowe projekt „emerytura 67” zostanie w grudniu przedłożony w Bundestagu. Projekt ten wymaga także zgody wyższej izby - Bundesratu a kończące, trzecie czytanie projektu odbędzie się 9 marca 2007.

Od roku 2012 granica wieku emerytalnego ma być stopniowo podnoszona. Jako pierwsi o miesiąc dłużej pracować będą urodzeni w roku 1947. Pełne podniesienie granicy wieku emerytalnego do 67 roku życie obejmie pracowników urodzonych od roku 1964.

Szlifowanie ostrych kantów

Na kilka godzin przed uchwałą gabinetu koalicjanci przeforsowali pod naciskiem związków zawodowych zmiany w projekcie ustawy. Przepisy przewidują ochronę dla pracowników urodzonych przed rokiem 1955. Mogą bez konsekwencji odejść na emeryturę w wieku 65 lat. Godząc się na potrącenia wysokości 11 procent mogą udać się na emeryturę nawet w wieku 62 lat. „To nieprzyjemne poprawki, ale nie zachwieją projektem Emerytura 67", powiedział Peter Weiß, ekspert CDU.

Minister ds. socjalnych Franz Müntefering (SPD) podkreślił wysiłki rządu niemieckiego mające na celu wspieranie zatrudnienia osób starszych. Chce by w tym okresie legislacyjnym odsetek osób pracujących w wieku powyżej 55 lat wzrósł z 45 do 55 procent. Ma w tym pomóc ograniczenie tzw. „Kombilöhne” jak i dopłaty za aktywizację zawodową takich osób. Minister ma nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się zaktywizować około 50 tys. tys.0 osób.

Gabinet uchwalił także raport z ubezpieczenia emerytalnego za rok 2006. Zakłada on, że po podniesieniu składki emerytalnej na przełomie roku z 19,5 na 19,9 procent pozostanie ona stabilna do roku 2012. Później stawka ma spaść zanim w roku 2020 zostanie podniesiona do 20 procent.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)