Notowania

nacjonalizacja
17.04.2009 12:34

Niemcy znacjonalizują Hypo Real Estate

Niemiecki fundusz stabilizacji dąży do przejęcia 100 proc. udziałów w banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Niemiecki Federalny Nadzór Finansowy zatwierdził rządową ofertę przejęcia udziałów akcjonariuszy zagrożonego banku Hypo Real Estate po cenie 1,39 euro za akcję. Decyzja ta oznacza zielone światło dla nacjonalizacji banku. *

Niemiecki fundusz stabilizacji rynku finansowego Soffin dąży do przejęcia 100 proc. udziałów w Hypo Real Estate.

Do 4 maja udziałowcy mają czas na przyjęcie oferty rządu. Jeśli ją odrzucą rząd skorzysta z możliwości przymusowej nacjonalizacji, wypłacając akcjonariuszom minimalną cenę 1,26 euro za akcję.

* [ Niemcy szykują prawo pod nacjonalizację banków ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy%3Bszykuja%3Bprawo%3Bpod%3Bnacjonalizacje%3Bbankow,70,0,428358.html )

Możliwość wywłaszczenia udziałowców banków, które znajdą się w poważnych trudnościach w związku z kryzysem finansowym, stworzyła przyjęta niedawno ustawa o tzw. przejęciu ratunkowym. Ma ona być zastosowana tylko w jednym przypadku: Hypo Real Estate. Resort finansów nie sądzi, żeby konieczne było przejmowanie innych banków.

* [ Niemcy: Prezes Dresdner Banku zrezygnował z odprawy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy%3Bprezes%3Bdresdner%3Bbanku%3Bzrezygnowal%3Bz%3Bodprawy,167,0,439463.html )

Hypo Real Estate odnotował w 2008 roku stratę w wysokości 5,5 mld euro - największą spośród wszystkich niemieckich firm. Rząd wsparł go już sumą ok. 87 mld euro, ale bank potrzebuje dalszych środków. W tej sytuacji uznano, że konieczna jest bezpośrednia rządowa kontrola.

Przejęcie przez państwo pełnej kontroli nad bankiem blokuje amerykańska firma J.C. Flowers, która wraz z firmą Grove International Partners LLP ma obecnie 21,7 proc. udziałów w HRE i nie chce się ich wyzbywać. J.C. Flowers deklaruje gotowość _ konstruktywnych rozmów _ z rządem Niemiec, ale zastrzega też sobie prawo do wejścia na drogę prawną, by chronić interesy swoich inwestorów.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: nacjonalizacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz