Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiec chce odebrać nam naszą szansę

0
Podziel się:

Wpływowy deputowany Parlamentu Europejskiego Jo Leinen chce, aby eksploatacja złóż gazu łupkowego była ściśle regulowana.

Niemiec chce odebrać nam naszą szansę
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Wpływowy deputowany Parlamentu Europejskiego Jo Leinen z niemieckiej partii SPD chce, aby eksploatacja złóż gazu łupkowego była ściśle regulowana.**_ - Musimy przyjrzeć się o wiele dokładniej gazowi łupkowemu i konsekwencjom wydobycia go _ - zaznaczył w piątkowej wypowiedzi dla _ Guardiana _.

Według _ Guardiana, _ Leinen chce nowej, unijnej dyrektywy, którą nazywa _ dyrektywą o jakości energii _. Oznaczałaby ona, że eksploatacja surowców energetycznych, których wydobycie powoduje negatywne skutki dla środowiska, jak gaz łupkowy i roponośne piaski, byłaby bardzo ściśle regulowana.

Gazeta zauważa, że na obecnym etapie nie ma szczegółów o postanowieniach dyrektywy, ale nieoficjalnie mówi się, że mogłaby wprowadzić ograniczenia co do skali wykorzystywania gazu uzyskiwanego z łupków bądź nałożyć kary finansowe w zależności od szkód dla środowiska.

Leinen twierdzi, że taka inicjatywa ustawodawcza miałaby poparcie Parlamentu Europejskiego, ponieważ wielu eurodeputowanych coraz bardziej niepokoi się rosnącym znaczeniem gazu łupkowego.

_ Guardian _ zauważa, że wydobycie gazu łupkowego obwinia się za różne negatywne skutki dla środowiska naturalnego, m.in. skażenie źródeł wody, rabunkową gospodarkę zasobami wodnymi, a nawet efekty sejsmiczne.

Naukowcy amerykańskiego Uniwersytetu Cornell stwierdzili ostatnio, że emisja CO2 powstająca w wyniku spalania gazu łupkowego może być wyższa niż w przypadku spalania węgla, jeśli wziąć pod uwagę wyciek metanu w trakcie eksploatacji. Sceptyczna jest też Międzynarodowa Agencja ds. Energii Atomowej (MAEA).

Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie. Wiele światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w najbliższych latach liczne próbne odwierty. Jak dotąd - wydano 87 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. amerykańskim Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy.

Eksperci podkreślają, że gaz łupkowy może uwolnić Polskę od uzależnienia od węgla, znacznie mniej ekologicznego surowca, z którego pochodzi obecnie 95 proc. energii w naszym kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t135905.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chca;nam;pomoc;w;sprawie;gazu;lupkowego,221,0,831965.html) Chcą nam pomóc w sprawie gazu łupkowego Ministerstwo Środowiska wydało przeszło 70 koncesji na poszukiwanie tego gazu w Polsce. To głównie Amerykanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szykujemy;rurociag;pod;gaz;lupkowy,140,0,853900.html) Szykujemy rurociąg pod gaz łupkowy Koszt jego budowy Gaz-System szacuje na 4 - 5 miliardów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;zmienia;zasady;gry;w;europie,171,0,849067.html) Gaz łupkowy zmienia zasady gry w Europie Eksperci: Mimo że nie jest jeszcze wydobywany na szeroką skalę poza Stanami Zjednoczonymi, już spowodował rewolucję.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)