Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecka gospodarka coraz mniej eko

0
Podziel się:

Pomimo intensywnej rozbudowy odnawialnych źródeł energii w Niemczech w roku 2012 zwiększył się udział węgla brunatnego i kamiennego w wytwarzaniu prądu.

Niemiecka gospodarka coraz mniej eko
(Vondraussen/CC BY 3.0/wikipedia)

Pomimo intensywnej rozbudowy odnawialnych źródeł energii w Niemczech w roku 2012 zwiększył się udział węgla brunatnego i kamiennego w wytwarzaniu prądu. Do rekordowego poziomu 23 mld kilowatogodzin wzrósł też eksport energii do krajów sąsiednich.

Udział węgla brunatnego w wytwarzaniu energii elektrycznej zwiększył się z 24,6 procenta do 25,1 procenta, natomiast węgla kamiennego z 18,5 do 19,1 procenta Równocześnie wzrósł udział _ zielonej energii _ z 20,3 procenta do 21,9 procenta - podał Federalny Związek Energetyki i Gospodarki Wodnej (BDEW) w Berlinie.

Spadek z 17,7 procenta do 16 procent odnotowano natomiast w przypadku energii atomowej. Ogólne zużycie prądu w Niemczech spadło w skali rocznej o 1,4 procenta.

W ubiegłym roku podaż prądu w Niemczech przewyższała popyt na energię. Prąd z siłowni wiatrowych i słonecznych kierowany jest do sieci przesyłowych na preferencyjnych zasadach. Dlatego przy korzystnej pogodzie zdarza się, że w sieci jest zbyt dużo prądu pochodzącego z elektrowni węglowych i atomowych. Nie są one w stanie dostatecznie szybko reagować na zmiany zapotrzebowania poprzez szybkie ograniczenie produkcji, a następnie szybkie jej zwiększenie.

Według BDEW taka sytuacja miała między innymi miejsce pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia. By pozbyć się grożącego awarią sieci nadmiaru energii, niemieccy producenci oferowali ją za darmo lub nawet płacili zagranicznym odbiorcom. Skorzystali na tym przede wszystkim klienci w Holandii.

Eksport energii wzrósł w 2012 roku do rekordowego poziomu 23 mld kilowatogodzin, co odpowiada rocznej produkcji dwóch elektrowni atomowych.

Jak twierdzą eksperci rynku energii, renesans węgla związany jest ze spadkiem cen na certyfikaty uprawniające do emisji CO2, co powoduje, że wytwarzanie energii z węgla stało się bardzo opłacalne.

Podczas gdy niemiecki minister ochrony środowiska Peter Altmaier zabiega o wzrost cen na certyfikaty emisji CO2, szef resortu gospodarki Philipp Roesler jest temu przeciwny.

Szefowa BDEW Hildegard Mueller ostrzegła, że spadek wartości certyfikatów prowadzi do wypierania z rynku przyjaznych środowisku elektrowni opartych na gazie.

Rząd Angeli Merkel wdraża od lata 2011 roku _ energetyczny zwrot _ polegający na całkowitej rezygnacji z energii atomowej do 2022 roku i zastępowaniu jej źródłami odnawialnymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiecka gospodarka odbija? Jest lepiej z... Ogłoszono indeksy określające koniunkturę w przemyśle i usługach.
Zaskakujące dane z firm. W Polsce najlepiej od... Nastroje w strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań. W naszym kraju, wskaźnik ilustrujący nastroje też zaskoczył ekspertów.
Partia Angeli Merkel o najwyższym poparciu Na 9 miesięcy przed wyborami kierowanemu przez kanclerz Niemiec Angeli Merkel blokowi CDU/CSU stale rosną notowania.
energetyka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)