Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Niemiecki minister: "Zrównoważony budżet to utopia"

0
Podziel się:

- Wyzwaniem będzie utrzymanie limitu długu - mówi Schaeuble.

Niemiecki minister: "Zrównoważony budżet to utopia"
(photo-service.europarl.europa.eu)

Desygnowany na nowego ministra finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble (na zdjęciu) ocenił, że zrównoważenie niemieckiego budżetu w najbliższej kadencji parlamentu to _ utopia _.

W wywiadzie dla tygodnika _ Welt am Sonntag _ Schaeuble powiedział, że w pierwszej kolejności przyszły niemiecki rząd musi poradzić sobie _ z horrendalnie wysokim zadłużeniem, jakiego nie znano w historii Republiki _ Federalnej Niemiec.

_ - Wystarczająco ambitnym wyzwaniem będzie utrzymanie limitu długu publicznego, zapisanego w konstytucji _ - dodał.

W ocenie Schaeublego o redukcji zadłużenia oraz działaniach oszczędnościowych rząd będzie myślał dopiero po wyjściu z kryzysu finansowego i gospodarczego. _ _

_ - Kiedy to nastąpi - tego nikt nie wie _ - powiedział polityk CDU.

Niemieccy komentatorzy są zgodni, że Schaeuble, dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i jeden z najbardziej doświadczonych polityków chadecji, obejmuje najtrudniejszy resort w nowym niemieckim rządzie. Pomimo trudnej sytuacji budżetowej nowa koalicja CDU, CSU i FDP zapowiedziała w umowie koalicyjnej cięcia podatkowe w wysokości do 24 mld euro rocznie, jako sposób na pobudzenie wzrostu gospodarczego.

_ - Merkel postawiła na starego dinozaura. Jest on jedyną osobą, która ma jako takie pojęcie o finansach _ - powiedział analityk niemieckiej Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann.

_ - Kanclerz Angela Merkel może na niego przerzucić odpowiedzialność za wszystkie sprawy finansowe _ - dodał. Zdaniem Ochmanna, Schaeuble będzie też _ trzymał w szachu _ liberalną FDP.

W nowym niemieckim rządzie, który ma zostać powołany w najbliższą środę, CDU będzie mieć ośmiu ministrów (wraz z szefem Urzędu Kanclerskiego), FDP - pięciu, a CSU - trzech.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)