Notowania

prawo pracy
20.06.2014 20:08

Niepełnosprawni w pracy. Dzięki nowym przepisom będą pracowali krócej

Prezydent podpisał ustawę, która przywraca regułę, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracują nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daquella manera/CC/Flickr)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która przywraca regułę, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracują nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

W 2012 r. wydłużono czas pracy osób niepełnosprawnych z 7 do 8 godzin dziennie. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogli pracować w skróconych normach czasu pracy tylko na wniosek lekarza. TK w czerwcu 2013 r. zakwestionował przepis uzależniający stosowanie skróconego wymiaru czasu pracy od uzyskania zaświadczenia od lekarza.

Trybunał wskazał, że przepis ten jest sprzeczny z konstytucją, m.in. dlatego że nie przewiduje żadnej procedury odwoławczej w razie odmowy wystawienia zaświadczenia o konieczności zastosowania skróconej normy czasu pracy.

Ustawa realizuje ten wyrok i przywraca stan sprzed 2012 r., kiedy to siedmiogodzinny czas pracy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności obowiązywał z mocy prawa, bez wymogu uzyskiwania zaświadczeń lekarskich.

Zgodnie z ustawą czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie będzie mógł przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Projekt ustawy został przygotowany przez rząd i trafił do parlamentu jako pilny, ponieważ 10 lipca mija termin, jaki TK dał na wejście w życie nowych przepisów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe przepisy. Ponad 300 oczyszczalni do przebudowy Samorządy będą musiały zmodernizować blisko 300 oczyszczalni ścieków
Podlaskie da więcej pieniędzy na samozatrudnienie 16 mln euro z UE zostanie przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorczości w tym regionie. Fundusze będą mogły dostać między innymi zakładający własne firmy.
Unia chwali Polskę za redukcję deficytu Ministrowie finansów na spotkaniu w Luksemburgu podzielili argumenty KE, która kilka tygodni temu poinformowała, że Polska jest na dobrej drodze do redukcji deficytów finansów publicznych.
Tagi: prawo pracy, niepełnosprawni w pracy, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz