Notowania

bezrobocie w polsce
06.02.2012 18:31

Niepokojące dane o bezrobociu. Gwałtowny skok

Pracy nie ma już ponad 2,1 mln Polaków. Oto przyczyny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kadmy/Dreamstime)

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 13,3 proc. wobec 12,5 proc. w grudniu - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, potwierdzając wcześniejsze, nieoficjalne informacje.

_ Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca grudnia 2011 roku) wyniosła w końcu stycznia 2012 roku 13,3 proc. i w porównaniu do grudnia 2011 roku wzrosła o 0,8 punktu procentowego _ - napisano w komunikacie MPiPS.

_ W tym samym okresie ubiegłego roku (styczeń 2011 - grudzień 2010) odnotowano wzrost stopy bezrobocia o 0,7 punktu (z poziomu 12,4 proc. w grudniu 2010 do 13,1 proc. w styczniu 2011) _ - dodano.MPiPS podało, że fakt wyższego niż przed rokiem wzrostu wskaźnika bezrobocia wynika po pierwsze z wyższego poziomu bezrobocia w styczniu br. w odniesieniu do stycznia 2010 roku, jak również z niższej niż przed rokiem liczby pracujących, jaką przyjęto do obliczenia stopy bezrobocia.

_ Zatem nie należy wykluczyć, że po określeniu przez GUS liczby pracujących w końcu stycznia 2012 roku ostateczny poziom wskaźnika bezrobocia może być niższy niż wstępnie określony na podstawie liczby pracujących z końca grudnia 2011 roku _ - napisano.W komunikacie podano także, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2012 roku wyniosła 2 121,4 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca grudnia 2011 roku wzrosła o 138,8 tys. osób (o 7 proc.).

_ Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (styczeń 2011-grudzień 2010) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 150,3 tys. osób (o 7,7 proc.). Zatem dynamika wzrostu bezrobocia w styczniu br. była niższa niż przed rokiem _ - napisano.MPiPS wskazuje, że styczeń, podobnie, jak grudzień, należy do tych miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie, co w miesiącach zimowych wynika z przyczyn sezonowych. _ Ponadto z informacji uzyskanych z urzędów pracy wynika, że do wzrostu bezrobocia w styczniu br. przyczyniły się m.in. rejestracje osób powracających do ewidencji po udziale w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu, które zakończyły się z końcem grudnia 2011 roku, jak również rejestracje osób, które dotychczas nie pracowały _ - napisano.

Zobacz jak zmieniała się stopa bezrobocia w ostatnich latach

_ Liczna grupa osób powróciła również do ewidencji po zakończeniu umów na czas określony, zawieranych najczęściej do końca roku _ - dodano. Z komunikatu resortu pracy wynika, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2012 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 48,4 tys. i w porównaniu do grudnia 2011 roku wzrosła o 13,3 tys. (tj. o 37,9 proc.). W styczniu 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 46,6 tys. ofert pracy, czyli o 1,8 tys. więcej niż w grudniu 2010 roku (tj. wzrost o 4,1 proc.).

O bezrobociu czytaj w Money.pl
Te kraje KE chce potraktować szczególnie Jose Manuel Barroso roześle listy do władz Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Litwy, Łotwy, Portugalii i Słowacji.
Najnowsze dane z polskiego rynku pracy W strefie euro bezrobocie jest najwyższe od niemal 14 lat. Zobacz, gdzie o zatrudnienie jest najciężej.
Mniej dzieci i pracy. Przybywa pesymistów Z badania CBOS wynika, że według ankietowanych działania rządu nastrajają pesymistycznie Polaków. Prognozy najgorsze z dotychczas notowanych.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz