Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieprawidłowości na stacjach paliwowych

0
Podziel się:

Ponad 30 proc. przebadanych na stacjach próbek paliwa nie spełnia obowiązujących w Polsce wymagań jakościowych, a prawie 19 proc. stacji benzynowych używa odmierzaczy paliwa, które źle odmierzają sprzedawane paliwo

- wynika z raportu UOKiK.

Według danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), w benzynie sprzedawanej na stacjach m.in. było zbyt mało oktanów i miała ona nieodpowiedni skład frakcyjny. Inspektorzy handlowi w przebadanych próbkach oleju napędowego stwierdzili m.in. niewłaściwą zawartość siarki i niewłaściwy skład frakcyjny.

Nieprawidłowości związane z rzetelnością odmierzania paliwa i legalnością działalności dotyczą w sumie blisko 60 proc. skontrolowanych stacji.

W wyniku kontroli nałożono mandaty, skierowano wnioski do sądów, a także skierowano zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Kontrolę przeprowadzono w okresie od 10 czerwca do 10 lipca, kontroli poddano w sumie 600 stacji paliw, zarówno będących w rękach prywatnych, jak i należących do sieci koncernów krajowych i zagranicznych.

Od 1 stycznia 2004 r. wejdzie w życie ustawa o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw ciekłych, która ma usystematyzować kontrole na stacjach paliw.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)