Notowania

kopalnie w polsce
09.08.2012 17:13

Nieprawidłowości w kopalniach - co drugie zgłoszenie zasadne

Ze statystyk wynika, że górniczy telefon zaufania cieszy się w tym roku mniejszym zainteresowaniem górników niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(13dede/sxc.hu)

Niemal co drugie zgłoszenie o naruszeniu zasad bezpiecznej pracy w kopalniach, kierowane do nadzoru górniczego przez tzw. telefon zaufania, okazuje się zasadne - wynika ze statystyk Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Do połowy tego roku takich telefonów było 21.

Telefon interwencyjny, działający pod katowickim numerem (32) 736 19 47, został uruchomiony w 2011 r. po serii wypadków w zakładach górniczych. W zamyśle jest on doraźnym sposobem rozwiązywania problemów, których tolerowanie może grozić katastrofą górniczą lub dużymi stratami materialnymi. Uzupełnieniem telefonu jest możliwość informowania o nieprawidłowościach pocztą: elektroniczną lub tradycyjną.

Z podanych statystyk wynika, że górniczy telefon i e-mail cieszą się w tym roku znacznie mniejszym zainteresowaniem górników niż rok wcześniej. Do połowy roku wpłynęło w sumie 21 zgłoszeń o 40 nieprawidłowościach, wobec 99 w tym samym czasie rok wcześniej. Przeprowadzone kontrole potwierdziły 47,6 proc. zgłoszeń - rok wcześniej potwierdziło się niewiele ponad 40 proc. zgłaszanych nieprawidłowości.

- _ Ta statystyka oznacza, że interwencje kierowane do WUG są na ogół uzasadnione i w konsekwencji przyczyniły się do usunięcia wielu nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu osób zatrudnionych w zakładach górniczych _ - skomentowała rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

W zgłoszeniach najczęściej wskazywano na naruszenia kodeksu pracy, złe warunki pracy, niewłaściwe traktowanie pracowników przez osoby dozoru oraz nieprawidłową rejestrację czasu pracy - np. tolerowanie fikcyjnych dniówek. Część zgłoszeń dotyczyła picia alkoholu w pracy i wykonywania czynności służbowych po pijanemu. Nie było zgłoszeń dotyczących przemycania do kopalń narkotyków, co zgłaszano przed rokiem.

Po każdej doraźnej kontroli, podejmowanej na podstawie zgłoszenia interwencyjnego, wydawane są tzw. zalecenia prewencyjne, a bywa, że i kary dla osób odpowiedzialnych za niebezpieczne sytuacje.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/92/m74844.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopalnie;w;polsce;najmniejsza;pochwalila;sie;zyskiem,50,0,1134130.html) *Najmniejsza polska kopalnia zarabia miliony * Najmniejsza polska kopalnia węgla kamiennego - prywatny Zakład Górniczy Siltech w Zabrzu - zamknęła pierwsze półrocze zyskiem w wysokości 3 mln złotych. Podobnie jak w ubiegłym roku niemal wszystkie zgłoszenia dotyczyły górnictwa węgla kamiennego. Przekazywane były przeważnie telefonicznie. Pocztą elektroniczną nie wpłynęło w tym roku żadne zgłoszenie, przed rokiem - dziewięć.

Zgłoszone przez górników nieprawidłowości związane z zagrożeniem życia lub zdrowia dotyczyły tolerowania pracy w niebezpiecznych warunkach (11 wskazań, z tego 5 potwierdzonych), wymuszania pracy w takich warunkach (8 wskazań, w tym 3 potwierdzone), wymuszania niebezpiecznych metod pracy (5 wskazań, w tym 2 potwierdzone) oraz tolerowania przez osoby dozoru ruchu niewłaściwych metod pracy i naruszania przepisów (5 wskazań, w tym 2 potwierdzone).

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd apeluje do spółek: Tnijcie koszty, bo kryzys Blisko dwukrotnie wzrosła w ostatnich kilku miesiącach ilość niesprzedanego węgla na przykopalnianych zwałach.
Prezes JSW dla Money.pl: Największym zagrożeniem są związki zawodowe Jarosław Zagórowski mówi, co zrobić z akcjami węglowej spółki i czego inwestorzy powinni się obawiać.
Kościół już ledwo stoi, modlą się w domu Nabożeństwa odprawiane są w kaplicy pobliskiego domu opieki.
Tagi: kopalnie w polsce, wyższy urząd górniczy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz