Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Niesiołowski: Czuma nie przestraszy się "buczenia"

0
Podziel się:
Niesiołowski: Czuma nie przestraszy się "buczenia"

Money.pl: Liczył Pan ile już razy Krzysztof Czuma, syn ministra sprawiedliwości, groził pozwem sądowym wydawcom i dziennikarzom?

*Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu, poseł PO: *Nie, nie liczę tego.Nie zajmuję się tym.

Jednak doniesień prasowych na temat ministra i jego syna wciąż nie brakuje. Wczoraj np.media pisały, że Krzysztof Czuma grozi politycznej blogerce pozwem sądowym. To ciągłe zamieszanie nie przysparza sympatii samemu ministrowi, źle wpływa na wizerunek całego rządu. Czy nie uważa Pan, że Andrzej Czuma powinien wpłynąć na syna, by ten trochę przystopował?

Nie uważam, bo rodzic nie odpowiada za dorosłe dzieci. Każdy odpowiada za siebie. Nie znam tej sprawy, więc nie będę jej komentował.

Czytaj w Money.pl
*Czuma lobbował w USA. W swojej sprawie * Minister Andrzej Czuma spotykał się z prokurator generalną stanu Illionois, aby lobbować w swej prywatnej sprawie - wynika z informacji Newsweeka. Czytaj w Money.pl

*Wróćmy do ministra Andrzeja Czumy. Jak ocenia Pan jego pracę jako ministra? W czwartek podczas omawiania proponowanych zmian w sądownictwie, nie zabrakło emocji, sędziowie odpowiedzieli ministrowi buczeniem. *
Minister Czuma się nie przestraszy buczenia. Gratuluję sędziom buczenia i _ merytorycznej odpowiedzi _ na propozycje rządu. Wpisali się _ pięknie w scenariusz dyskusji _. Ja nie mam generalnie zastrzeżeń do wyroków sądów, ale jeśli chodzi o tempo pracy sądów, czy czasem liczbę przesłuchiwanych świadków to jest coś niebywałego, odwleka się procesy w nieskończoność. Zresztą podkreślam, że nie to jest reforma tylko ministra Czumy, to jest reforma firmowana przez cały rząd. Tak więc to buczenie sędziów to jest buczenie na rząd. _ Gratuluję _ autorom tej demonstracji.

Ale sędziowie mają też swoje racje, ich sprzeciw dotyczy przede wszystkim zwiększenia nadzoru ministra nad nimi, ograniczenia roli samorządu sędziowskiego czy marginalizacji znaczenia Krajowej Rady Sądownictwa. Wysuwają argument, że sędziowie muszą mieć gwarancję niezawisłości. Z tym argumentem nie sposób nie zgodzić* się*.

Tylko wariat by się z tym argumentem by się nie zgodził. Ale podkreślam, że sądy są w Polsce niezawisłe. Nie ma absolutnie żadnych instrukcji politycznych w stosunku do sądów. Polityk, który by się wtrącił w wyroki sędziego, sugerowały sędziemu jaki wyrok ma wydać, byłby skończony. Ale w tej sprawie sędziowie, którzy mówią, że ta nowelizacja to wypowiedzenie wojny sądom, tracą zdrowy rozsądek. Niech lepiej spowodują by procesy były szybciej rozstrzygane, by nie ciągnęły się tak długo. Dziwię się, że sędziowie, poważni ludzie, wchodzą w tego typu retorykę.

Czytaj w Money.pl
*Będą zmiany w sądownictwie. Prawo jest przeregulowane * Zdaniem ministra Michała Boniego, prawo jest przeregulowane, a sądy są nieefektywnie zarządzane. Sędziowie zamiast zajmować się orzecznictwem, mają masę dodatkowych zadań. Czytaj w Money.pl

*Pan, jako przyjaciel ministra z czasów działalności w opozycji, bardzo bronił go, szczególnie w czasie wcześniejszych doniesień prasowych dot. rzekomo niespłaconych długów w USA. Dlaczego uważa Pan, że minister Czuma jest dobrym ministrem sprawiedliwości? *
Jest dobry, bo nie ulega żadnym naciskom, jest odważny, absolutnie niezależny i bezinteresowny. Chce coś zrobić. Buczenia ani nagonki medialnej się nie boi i się nie przestraszy. Ta nagonka była zupełnie wyjątkowa, niebywale agresywna, prowadzona z róźnych stron przez PiS, Rydzyka, postkomunistów i środowiska korporacyjne.

*A jest lepszy od ministra Ćwiąkalskiego? *
Nie chcę porównywać. Nie odpowiem na to pytanie.

Nadal Pan podtrzymuje zdanie, że za całą nagonkę prasową przede wszystkim jej odpowiadają autorzy?

Czuma to jest człowiek kryształowy i uczciwy. Znam go 40 lat, nie zrobił niczego co by było niemoralne. I dla mnie ujadanie na ministra Czumę kompromituje tylko tych co ujadają.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)