Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
09.08.2005 10:06

Niewpuszczenie eurodeputowanych z PO nie do przyjęcia

Niewpuszczenie eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej przez białoruską Straż Graniczną na terytorium Białorusi jest nie do przyjęcia - powiedział PAP w poniedziałek w Brukseli rzecznik przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Josepa Borrella, Jacques Nancy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wcześniej rzecznik zaznaczył, że grupa eurodeputowanych z PO nie była jednak oficjalną delegacją Parlamentu Europejskiego, i mówił, iż przewodniczący nie będzie komentował tego wydarzenia.

"Nie do przyjęcia jest, że zatrzymano na granicy wiceprzewodniczącego PE (Jacka Saryusza-Wolskiego), szefa delegacji PE-Białoruś (Bogdana Klicha) i dwóch pozostałych eurodeputowanych" - powiedział PAP Nancy.

Podkreślił, że Parlament Europejski wielokrotnie angażował się w obronę wolności mediów na Białorusi, i przypomniał w związku z tym o rezolucji PE z początku lipca. W rezolucji tej wezwano Komisję Europejską oraz kraje Unii do jak najszybszego wsparcia niezależnych mediów na Białorusi, a zwłaszcza udzielenia pomocy finansowej dla sieci radiowych nadających na teren tego kraju z zagranicy.

Rzecznik powtórzył, że nie była to oficjalna delegacja PE na Białoruś. "Byli to członkowie PE" - zaznaczył Nancy.

Białoruska straż graniczna nie wpuściła w poniedziałek na teren Białorusi czworga polskich eurodeputowanych. W delegacji udającej się do Grodna był wiceprzewodniczący PE Jacek Saryusz-Wolski. W jej skład wchodzili też Barbara Kudrycka, Bogdan Klich oraz Bogusław Sonik.

Mieli oni spotkać się z zarządem Związku Polaków na Białorusi, którego nie uznają władze na Białorusi, oraz z przedstawicielami białoruskiej opozycji demokratycznej.

Tagi: białoruś, unia, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz