Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieznaczne pogorszenie koniunktury w przemyśle, budownictwie i handlu

0
Podziel się:

W sierpniu zanotowano nieznaczne pogorszenie się wskaźnika klimatu koniunkturyw w przemyśle, budownictwie oraz handlu detalicznym

Wskaźnik koniunktury w przemyśle wyniósł we wrześniu plus 7

Wskaźnik koniunktury w przemyśle we wrześniu ukształtował się na poziomie plus 7 - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Według badań GUS poprawę odnotowało 23 proc. badanych firm, jej pogorszenie 16 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

Przedsiębiorstwa sygnalizują mniejszy niż przed miesiącem przyrost zamówień, co jest wynikiem ostrożniejszych ocen krajowego portfela zamówień. Zamówienia zagraniczne są oceniane lepiej niż przed miesiącem.

"W konsekwencji producenci rozszerzają bieżącą produkcję, w stopniu znacznie mniejszym niż w sierpniu. Prognozy zamówień i produkcji są nadal korzystne, choć gorsze od poprzednich" - pisze GUS.

Według badań GUS, przedsiębiorcy odczuwają nieznaczny niedobór zapasów wyrobów gotowych.

Pogorszyła się również sytuacja, jeśli chodzi o bieżące regulowanie należności, co związane jest ze zwiększeniem opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów.

"W najbliższych miesiącach oczekuje się poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw, choć mniejszej niż przed miesiącem" - pisze GUS.

GUS podaje, że nadal należy spodziewać się redukcji zatrudnienia, na skalę większą niż przed miesiącem.

Ceny wyrobów mogą wzrastać w stopniu większym niż miesiąc temu.

Koniunktura w budownictwie we wrześniu wyniosła plus 2

Wskaźnik klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się we wrześniu na poziomie plus 2, ale był niższy niż w sierpniu oraz niższy niż w analogicznym miesiącu poprzednich lat - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 23 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 21 proc. jej pogorszenie.

"Po raz pierwszy od kwietnia przedsiębiorcy sygnalizują spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe" - pisze GUS.

Według GUS ogólna prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest dużo mniej optymistyczna od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu.

"Zarówno oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej, jak i jej prognozy na najbliższe trzy miesiące są negatywne i gorsze od odpowiednich ocen sprzed miesiąca" - podaje GUS.

GUS pisze, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy należy spodziewać się pogorszenia sytuacji finansowej jednostek budowlanych.

Według GUS, w najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują utrzymanie tempa spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych na dotychczasowym poziomie.

"Nadal utrzymuje się spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, przy czym skala przewidywanych na najbliższe miesiące redukcji pracowników może być bardziej znacząca aniżeli prognozowano w ubiegłym miesiącu" - pisze GUS.

Koniunktura w handlu na poziomie sprzed miesiąca

Wskaźnik klimatu koniunktury w handlu detalicznym we wrześniu kształtuje się na poziomie minus 17, co oznacza utrzymanie się ocen na poziomie zbliżonym w stosunku do poziomu z ubiegłego miesiąca - podał w piątek GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 14 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 31 proc. jej pogorszenie. W sierpniu odpowiednio 13 proc. i 30 proc.

"Przedsiębiorstwa handlowe sygnalizują nadal ograniczenia bieżącej sprzedaży, choć nieznacznie mniejsze niż miesiąc wcześniej. W konsekwencji nieco mniejsze są trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych" - pisze GUS.

GUS ocenia, że w najbliższych miesiącach sprzedaż może być nadal ograniczana w skali nieznacznie nawet większej niż przewidywano w sierpniu.

"Utrzymywać się będzie niezadowalająca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Odnotowywany niedobór bieżących zapasów zwiększa się w stosunku do tego, jaki notowano w ubiegłym miesiącu. Mimo to, przyszłe zamówienia na towary będą ograniczane w stopniu większym niż prognozowano w sierpniu." - pisze GUS.

GUS pisze, że bieżące ceny towarów obniżają się w tempie wolniejszym niż miesiąc wcześniej.

"Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosnąć, ale wolniej niż prognozowano w sierpniu" - pisze GUS.

Skala zwolnień pracowników może być większa niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

przemysł
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)