Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieznaczny spadek wskaźnika koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Wśród badanych przedsiębiorstw 20 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26 proc. pogorszenie.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w maju spadł do minus 6 z minus 5 w kwietniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 20 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26 proc. pogorszenie.

Nieznacznie poprawiły się oceny bieżącego popytu, dzięki nieco korzystniejszej sytuacji w zakresie popytu krajowego. Oceny bieżącej produkcji są pozytywne, ale nieco gorsze niż miesiąc wcześniej. Przewidywania dotyczące przyszłego popytu i produkcji są nadal optymistyczne.

Przedsiębiorcy oceniają zapasy gotowych wyrobów jako nieznacznie przekraczające wystarczający poziom.

Firmy nadal mają trudności ze ściąganiem należności od kontrahentów, w związku z czym bieżąca sytuacja w zakresie terminowego regulowania zobowiązań finansowych jest oceniana nadal pesymistycznie, choć nieco lepiej niż przed miesiącem. Jednak w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się dalszego pogorszenia swej sytuacji finansowej.

W nadchodzących trzech miesiącach przedsiębiorstwa przewidują dalsze zwolnienia, a ceny ich produktów mogą nieznacznie obniżyć się.

Pozytywnie, chociaż gorzej niż miesiąc temu, oceniają koniunkturę w maju producenci masy włóknistej, papieru i wyrobów z papieru (wskaźnik plus 5, spadek o 8 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca) oraz wyrobów z surowców niemetalicznych (plus 2, spadek o 5 pkt).

Najgorsze oceny formułują producenci skór wyprawionych i wyrobów z nich (minus 31, spadek o 7 pkt), metali (minus 23, tyle samo, co w kwietniu), sprzętu radiowo-telewizyjnego (minus 23, spadek o 36 pkt), pozostałego sprzętu transportowego (minus 20, wzrost o 8 pkt), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 19, wzrost o 6 pkt), metalowych wyrobów gotowych (minus 17, spadek o 6 pkt), maszyn i urządzeń (minus 16, wzrost o 4 pkt), mebli (minus 15, wzrost o 6 pkt).

przemysł
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)