Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niższa cena gazu dla Bułgarii. Rosja chce...

0
Podziel się:

Rosja obniżyła Bułgarii cenę gazu ziemnego w zamian za przyspieszenie rozpoczęcia budowy gazociągu South Stream

Niższa cena gazu dla Bułgarii. Rosja chce...
(lagereek/iStockphoto)

Rosja obniżyła Bułgarii cenę gazu ziemnego w zamian za przyspieszenie rozpoczęcia budowy gazociągu South Stream - poinformował dziś bułgarski minister gospodarki, energetyki i turystyki Delian Dobrew.

Cena gazu ziemnego, który Bułgaria otrzymuje od Rosji będzie obniżona od 1 kwietnia do końca bieżącego roku o 11,1 procent - wyjaśnił minister po rozmowach z kierownictwem Gazpromu w Moskwie. - _ W zamian mamy przyśpieszyć procedury pozwalające na rozpoczęcie budowy South Stream _ - mówił. Dobrew uściślił, że do 15 listopada br. mają być gotowe wszystkie dokumenty zezwalające na zapoczątkowanie budowy morskiego odcinku. - _ Gazociąg powinien być gotowy w grudniu 2015 roku _ - dodał.

W grudniu 2011 roku bułgarski rząd nadał odcinkowi gazociągu South Stream, który będzie przebiegać przez terytorium Bułgarii, status priorytetowego obiektu o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Decyzja, podjęta na podstawie ustaw o planowaniu przestrzennym oraz o własności państwowej, ma na celu ułatwienie procedur umożliwiających podjęcie budowy oraz jej priorytetową realizację.

Gazociąg South Stream ma zapewnić dostawy gazu rosyjskiego do Europy przy ominięciu Ukrainy. Ma on liczyć 2200 km długości, w tym 900 km po dnie Morza Czarnego i prowadzić z Rosji do Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową do Włoch przez Grecję. Jego przepustowość ma wynieść 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszty budowy magistrali szacuje się na 20 mld euro.

Z ostatnich negocjacji bułgarsko-rosyjskich wynika, że z trzech planowanych w minionej dekadzie dużych regionalnych projektów energetycznych z rosyjskim udziałem dla Moskwy najważniejszy jest właśnie South Stream. Tak analitycy w Sofii tłumaczą obniżkę ceny gazu dla Bułgarii, mimo jej rezygnacji z pozostałych dwóch projektów - drugiej elektrowni atomowej w Belene i ropociągu Bugras-Aleksandrupolis, który pozwalałby rosyjskiej ropie uniknąć korzystanie z cieśniny Bosfor.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t111360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;rosji;wlochy;zaoszczedza;na;imporcie,129,0,1037441.html) Gazprom się ugiął. Oni kupią taniej gaz z Rosji Równocześnie na obniżkę ceny rosyjskiego gazu liczy inny partner Gazpromu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t111360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;rosji;coraz;drozszy;kieruja;sprawe;do;miedzynarodowego;arbitrazu,210,0,1055186.html) Gaz droższy o ponad 30 proc. Skarżą Rosję Gazprom dostarczał do granicy z Niemcami gaz po średniej cenie niemal 440 dol. za 1000 m sześc., co oznacza wzrost o 33,7 proc. w porównaniu z lutym 2011 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/na;balkany;plynie;wiecej;gazu,190,0,1019838.html) Rosjanie odkręcili im kurek z gazem W piątek Rosjanie obniżyli o 30 proc, dostawy gazu ziemnego dla Bułgarii i całego regionu bałkańskiego o około 30 procent.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)